Pondělí 10. 12. 2018

Mexická měna se upíná na volby v USA

25.10.2016

Kandidatura Trumpa způsobila od ledna do září 2016 pokles pesa o 20 procent. Zlom ve vývoji mexického pesa nastal 26. září. Šlo o den, kdy se konala první televizní debata, v níž měla navrch Clintonová.

zpráva Mexická měna se upíná na volby v USA

Zajímá vás, jak si v americkém předvolebním souboji vede Hillary Clintonová a Donald Trump? K nalezení odpovědi tentokrát nejsou potřeba žádné předvolební průzkumy, stačí se podívat na vývoj kurzu mexického pesa vůči americkému dolaru.

Kandidatura Donalda Trumpa způsobila od ledna do září 2016 pokles pesa o 20 procent. Propad měny nezastavila ani mexická centrální banka, která letos zvýšila úrokové sazby už třikrát o půl procentního bodu z 3,25 na 4,75 procenta. Peso oslabuje, protože Trump slibuje zrušení Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) z roku 1994, která usnadňuje zahraniční obchod mezi USA, Kanadou a Mexikem. Republikánský kandidát zároveň plánuje uvalit 35procentní daň na zboží dovážené z Mexika, postavit na hranici zeď s cílem omezit nelegální imigraci a zdanit peněžní transfery k jižním sousedům. Do Spojených států míří čtyři pětiny mexického exportu, proto jsou Trumpovy záměry pro tuto zemi noční můrou.

Zlom ve vývoji mexického pesa nastal 26. září. Šlo o den, kdy se konala první televizní debata, v níž měla navrch Clintonová. Skórovat se jí podařilo i v dalších dvou řečnických soubojích, čímž peso získalo zpět část svých ztrát. Volby se konají 8. listopadu a případné vítězství Clintonové by přineslo Mexiku velkou úlevu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity