Středa 16. 01. 2019

MF se připojí jako poškozený k žalobě kvůli privatizaci OKD

23.09.2015

Praha - Ministerstvo financí se připojí k trestnímu řízení proti trojici obžalovaných v souvislosti s privatizací OKD jako poškozený. Bude požadovat škodu, kterou vyčíslil soudní znalec jmenovaný policií ve výši 5,7 miliardy korun. Na dotaz to sdělilo ministerstvo financí. O kauze dnes informoval deník Právo.

zpráva MF se připojí jako poškozený k žalobě kvůli privatizaci OKD

„Výše škody se bude shodovat se škodou, k níž došel soudní znalec jmenovaný policií v rámci vyšetřování. Tento krok je dán procesní strategií a je součástí komplexního přístupu ministerstva financí k řešení problematické privatizace OKD. Trestní řízení tak není jediným místem, kde hodlá ministerstvo financí své argumenty uplatnit. Případný odsuzující rozsudek však tyto argumenty ještě posílí," uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Soud začne 9. října. Obžalován je znalec a dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku. Podle MF se v trestním řízení bude rozhodovat o tom, zda privatizovaný podíl v OKD byl či nebyl prodán pod cenou. Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a mohou skončit ve vězení až na osm let.

V souvislosti s privatizací OKD v roce 2004 se už řadu let spekuluje o tom, že stát transakcí přišel o miliardy korun. Prodej zhruba 46 procent akcií OKD skupině Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy schválila v září 2004 vláda Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD).

Podle loňských informací Mladé fronty Dnes začala privatizaci OKD vyšetřovat v roce 2005 i Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká. Stát tak údajně poskytl nedovolenou podporu pro Karbon Invest.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity