Sobota 15. 12. 2018

Microsoft kupuje firmu LinkedIn za 26,2 miliardy dolarů

14.06.2016

Microsoft převezme LinkedIn za 26,2 miliardy dolarů. Hodnotu firmy na burze přeplatí o 50 procent. LinkedIn zůstane nezávislý, ale bude spolupracovat s cloudovými aplikacemi Microsoftu. Převzetí ztrátové sociální sítě je největší akvizicí v historii Microsoftu.

zpráva Microsoft kupuje firmu LinkedIn za 26,2 miliardy dolarů

Americký Microsoft včera oznámil největší akvizici ve své čtyřicetileté historii. Za 26,2 miliardy dolarů (téměř 630 miliard korun) v hotovosti převezme profesní sociální síť LinkedIn. Síť se 433 miliony uživatelů si zachová svou značku i nezávislost a bude ji i nadále řídit Jeff Weiner.

Za jednu akcii LinkedInu zaplatí Microsoft 196 dolarů. Na burze se přitom akcie obchodovaly za 131 dolarů. Za nákup sociální sítě tak firma z Redmondu ve státě Washington zaplatí 50procentní prémii. Akcie LinkedInu hned po otevření burz vystřelily o polovinu. Microsoft naopak poklesl o tři procenta.

"Tým LinkedInu vytvořil fantastický byznys založený na propojování světových profesionálů. Spolu můžeme urychlit jak růst LinkedInu, tak programů Microsoft Office 365 a Dynamics," prohlásil ředitel Microsoftu Satya Nadella.

"Kombinace cloudu od Microsoftu a sítě LinkedIn nám dává příležitost změnit způsob, jakým svět pracuje," popisuje Jeff Weiner, šéf LinkedInu, jenž sídlí v kalifornském Mountain View.

Jak konkrétně se služby obou společností propojí, však Nadella ani Weiner zatím neuvedli. Je ale jasné, že Microsoft významně posílí svou pozici na poli sociálních sítí, kde zatím příliš velkou roli nehraje.

Ztrátová síť
Microsoft ve zprávě k transakci píše, že finanční výsledky LinkedInu bude firma pravděpodobně zveřejňovat v rámci divize produktivity a byznys procesů. LinkedIn, který vydělává na reklamě a také platbách za prémiové služby pro uživatele, vykázal tržby 861 milionů dolarů se ztrátou 45 milionů. Ztrátu ale firma až na výjimky vykazuje v posledních letech neustále.

Transakci jednohlasně schválila představenstva obou firem. Microsoft očekává, že k vypořádání prodeje, které musí schválit příslušné orgány, dojde do konce letoška.

LinkedIn založil v roce 2002 tým vedený Reidem Hoffmanem. Na burzu firma vstoupila v roce 2011. Hoffman, dosavadní hlavní akcionář, zastává funkci předsedy představenstva LinkedInu.

"Vidím neuvěřitelnou příležitost pro naše uživatele a zákazníky a těším se na nový spojený byznys," řekl Hoffman.

Dosud jen menší nákupy
Microsoft prochází pod generálním ředitelem Satyou Nadellou, který firmu vede od roku 2014, velkou proměnou. Společnost se více zaměřuje na cloudové služby a naopak opouští výrobu zařízení. Před několika týdny prodala Foxconnu a finské společnosti HMD global za 350 milionů dolarů výrobu telefonů a také práva na značku Nokia.

Prodejní cena LinkedInu 26,2 miliardy dolarů překonala i prodej WhatsAppu, který Facebook v roce 2014 koupil za 22 miliard dolarů.

Microsoft pod Nadellou nakoupil již řadu firem, nákup sociální sítě je ale nejdražší v celé historii firmy. Doposud rekord drželo převzetí Skypu v roce 2011 za 8,5 miliardy dolarů. Další v pořadí pak bylo převzetí výroby telefonů od Nokie za 7,2 miliardy v roce 2013. Tato akvizice se ale firmě příliš nepovedla a postupně ji Microsoft musel v podstatě celou odepsat.

Zmíněné nákupy ale proběhly ještě za dob předchozího šéfa Steva Ballmera. Pod Nadellou společnost sice také nakoupila desítky firem, ale vždy se jednalo o menší společnosti. Větším nákupem bylo jen převzetí firmy Mojang, která stojí za veleúspěšnou videohrou Minecraft. Za tu Microsoft v roce 2014 zaplatil však "jen" 2,5 miliardy dolarů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity