Pátek 18. 01. 2019

Miliardáři kupují české nemocnice. Nákupy slovenské Penty chtějí následovat Číňané i majitel zbrojovky

07.03.2017

Penta ovládne zdravotní skupinu Nemos, která provozuje nemocnice v Ostrově, Sokolově, Sušici nebo ambulance v Karlovarském kraji. Skupina tak rozvíjí svůj zdravotnický byznys v Česku, kde od loňska měla jednu nemocnici. Nakupovat chtějí i další soukromí hráči, v současnosti mají šanci jen v případě městských zařízení.

zpráva Miliardáři kupují české nemocnice. Nákupy slovenské Penty chtějí následovat Číňané i majitel zbrojovky

Vyjednávání trvalo celých pět let, ale nyní už Marek Dospiva a jeho investiční skupina Penta kupují jednu z největších soukromých sítí nemocnic v Česku − Nemos. Penta za 90 procent ve firmě, která má roční tržby miliardu korun, s nemocnicemi v Sokolově, Ostrově a Sušici, zaplatí několik stovek milionů korun. Je to první větší úlovek Penty v českých nemocnicích, od loňska měla menší nemocnici ve Vrchlabí.

"Nemos a Vrchlabí dělají dohromady asi 1,2 miliardy korun tržeb. Už se stáváme hráčem na trhu, ale v porovnání s našimi ambicemi malým. Díváme se na další příležitosti," říká v rozhovoru pro HN investiční ředitel Penty Václav Jirků a přiznává zájem o nemocnici v Roudnici, který zbrzdil spor současných akcionářů.

Penta, která je jedničkou soukromého zdravotnictví na Slovensku a také vlastní 10 nemocnic v Polsku, však není sama, kdo má chuť nakupovat české nemocnice a polikliniky. Plány expandovat mají všichni hlavní hráči v oboru. Proto je stále těžší najít někoho, kdo soukromou nemocnici prodá. Stejně tak o prodeji neuvažuje většina veřejných zařízení − ať už se jedná o fakultní, nebo krajské nemocnice.

"Vidíme ochotu měst bavit se s investory typu Penta či Agel. A to jenom proto, že městské nemocnice jsou v předpolí velkých krajských holdingů, které se logicky snaží koncentrovat akutní péči do svých zařízení. A z městských nemocnic chtějí udělat léčebny dlouhodobě nemocných nebo ambulantní zařízení s minimální lůžkovou akutní péčí. Městům se to nelíbí, nechtějí, aby jejich občané dojížděli 40 kilometrů," říká Jirků.

Server Seznam Zprávy nedávno informoval o městských nemocnicích na prodej − například v Rumburku nebo v Městci Králové.

Na obě zařízení se dívají právě soukromí hráči, kteří mají prostředky na investice do ztrátových nemocnic. Kromě Penty to je například jednička českého zdravotnictví Agel, který se loni s nemocnicemi vydal z Moravy do Čech, kde získal špitál v Lounech. Přikupoval i další významný soukromý hráč českého zdravotnictví − skupina Euroclinicum Jana Blaška. Ta provozuje zejména polikliniky a ambulance, má ale i dvě nemocnice ve Frýdlantu a ve Zlíně. Během posledních dvou měsíců získala pardubické mamodiagnostické centrum a od státem řízené Nemocnice Na Homolce koupila centrum nadstandardní péče Homolka Premium Care.

Komu se nepodařilo velké zařízení koupit, pouští se do jeho výstavby. Příkladem je již zmíněný Agel, který chce do čtyř let vybudovat novou nemocnici v pražských Malešicích. Stavba by měla Agel přijít na více než miliardu. Kromě toho skupina Tomáše Chrenka v září otevře vlastní střední zdravotnickou školu. Začne se třemi třídami po třiceti žácích. O nové klinice v Praze přemýšlí i investiční skupina Hartenberg Andreje Babiše. Penta pak bude stavět velkou nemocnici v Bratislavě, poté by chtěla i v Česku.

Do výstavby kliniky nalije čtvrt miliardy i čínská společnost CEFC, v Česku řízená exministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem. V Hradci Králové vybuduje centrum čínské medicíny.

Do výstavby zdravotních zařízení se pouští i další čeští průmyslníci. Příkladem je i pětinový vlastník dopravní firmy AWT René Holeček, kterému patří Česká zbrojovka v Uherském Brodě. Právě vedle tohoto závodu staví polikliniku pro své zaměstnance. Pokud se pilotní projekt povede, chce podobná zařízení budovat i pro další velké průmyslové firmy v Česku.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity