Sobota 15. 12. 2018

Moneta má za sebou první tři měsíce na burze. Jako jediné z velkých českých bank se jí v pololetí propadl zisk

11.08.2016

Zisk Moneta Money Bank se snížil o necelá čtyři procenta na 2,3 miliardy korun. Banka zvýšila objem nových úvěrů meziročně o 4,4 procenta. Vlastníkům bývalé GE Money Bank se za tři měsíce působení na burze podařilo prodat 53 procent akcií.

zpráva Moneta má za sebou první tři měsíce na burze. Jako jediné z velkých českých bank se jí v pololetí propadl zisk

Čistý zisk Moneta Money Bank se v letošním prvním pololetí meziročně snížil o 3,9 procenta na 2,3 miliardy korun. K propadu zisku došlo i přesto, že banka zaúčtovala jednorázový příjem 158 milionů korun z prodeje podílu v kartové asociaci Visa Europe. Důvodem klesajícího zisku je mimo jiné nižší úroková marže, která se z loňské úrovně 6,7 procenta snížila na 6,2 procenta. To vedlo k propadu čistých úrokových příjmů o více než 400 milionů korun na 4,3 miliardy korun. O více než 13 procent na jednu miliardu korun klesl také čistý výnos z poplatků a provizí. Akcie banky po začátku obchodování posílily zhruba o čtyři procenta.

Bance se ale podařilo část úrokových příjmů nahradit vyšším objemem nových úvěrů, kterých meziročně přibylo o 4,4 procenta na 20,1 miliardy korun. Moneta byla úspěšná zejména v individuálním bankovnictví, kde vykázala růst nových spotřebitelských úvěrů o 32 procent, hypoték o 24 procent a půjček na koupi vozidel o více než třetinu. To odpovídá strategii banky zaměřit se více na retailový segment.

Bance se daří naplňovat i ambici stát se preferovanou bankou pro malé a střední společnosti. Nové úvěry malým firmám se v prvním pololetí zvýšily dokonce o 36 procent na 0,4 miliardy korun. Bance v tomto ohledu pomohlo také to, že najala specializované bankéře pro nové a stávající klienty. Snížení o více než třetinu naopak přišlo v oblasti nových půjček na vozidla a na leasing.

V případě vkladů klientů banka zaznamenala růst o 5,5 procenta na 115 miliard korun. Celková aktiva banky vzrostla o 2,8 procenta na 144 miliard.

Podle analytika společnosti Patria Finance Václava Kmínka byly úrokové výnosy Monety i její příjmy z poplatků v souladu s očekáváním trhu. Pozitivní překvapení ale Kmínek vidí na straně nákladů. Monetě se v pololetí podařilo snížit provozní náklady téměř o 450 milionů korun, banka navíc vylepšila kapitálovou přiměřenost, což podle Kmínka dává základ pro výplatu relativně vysoké dividendy. Reakce trhů proto očekává pozitivní.

Bývalá GE Money Bank vstoupila na pražskou burzu 6. května, poté co se americká GE rozhodla opustit své aktivity ve finanční oblasti a věnovat se nadále především strojírenství. Američané zatím prodali přes burzu 53 procent akcií Monety. Analytici očekávají, že po uplynutí 180denní ochranné lhůty nabídnou k odkupu i zbylý podíl.

Akcie Monety za tři měsíce obchodování na burze zpevnily téměř o 7 procent z upisovacích 68 korun za kus na stávajících 72,50. Šlo o největší veřejný úpis akcií na pražském parketu od roku 2008, kdy se začalo obchodovat s cennými papíry těžební společnosti NWR.

Moneta od květnové změny názvu stihla přejmenovat už 45 procent poboček a 47 procent bankomatů. Proces změny názvu plánuje dokončit do 3. čtvrtletí letošního roku. Do konce příštího roku banka oddělí IT technologie a infrastrukturu od skupiny GE.

"První polovina roku byla pro Moneta Money Bank rušným obdobím následujícím po úspěšném dokončení procesu primární nabídky akcií v květnu, který představoval největší emisi v regionu střední a východní Evropy za posledních pět let. V procesu změny názvu jsme udělali významný pokrok, když se nám podařilo představit většině klientů novou značku prostřednictvím našich digitálních kanálů," obchodních míst a sítě bankomatů, řekl šéf banky Tomáš Spurný.

Z velkých českých bank už zveřejnily svoje pololetní výsledky Komerční banka (růst zisku o 0,8 procenta na 6,7 miliardy korun), Česká spořitelna (+12,5 procenta na 8,6 miliardy) a UniCredit Bank (+11,9 procenta na 3,5 miliardy). ČSOB oznámí svoje pololetní výsledky dnes ve 14 hodin.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity