Sobota 15. 12. 2018

Mzdy musí růst, ne kvůli odborům

17.09.2015

Tlak odborářů na zvýšení mezd je zcela pochopitelný. Nepodlehněme ale jejich rétorice. Zvyšovat mzdy musíme ze zcela jiných důvodů.

zpráva Mzdy musí růst, ne kvůli odborům

Odborářský lídr Josef Středula dělá dobře svoji práci. Ekonomika rekordně roste, nezaměstnanost rekordně klesá. Středula by byl špatný šéf odborů, kdyby hlasitě nepožadoval výrazné zvyšování platů. Svolal proto manifestační mítink, aby svým požadavkům dodal váhu. Pojal ho však dost zavádějícím způsobem. Prý měl mítink podpořit odboráře při vyjednávání o růstu mezd na příští rok. Jenže ve spoustě podniků už jsou kolektivní smlouvy vyjednané. Ještě spornější je pak samotné heslo "Konec levné práce v ČR". Samozřejmě že v časech růstu by měly dobré roky prosáknout až k řadovým zaměstnancům v podobě zvýšení mezd. Ale zároveň v boji proti levné práci nezapomeňme, že Česká republika soutěží o zakázky ve středoevropském postkomunistickém regionu. A spíše než ostentativní odborářské zdůrazňování, že naše hodinová mzda je ani ne na třetině té německé, nás musí zajímat, že polská či maďarská je ještě níže. Odhoďme proto odborářskou rétoriku a na přiměřené zvýšení mezd kývněme ze zcela jiných důvodů.

Středula se rozčiluje, že posledních deset let jsme měli jen sedmiprocentní nárůst mezd, a lamentuje, že takto se Německu a Rakousku ještě hodně dlouho nevyrovnáme. Má pravdu. Ale zapomíná dodat, jak se v Česku vyvíjí produktivita práce. A to je také smutný obrázek. Mezi lety 1995 a 2013 sice produktivita narostla o dvě třetiny, ovšem především zásluhou zlatých let 1996−2008. ­Potom až do roku 2013 produktivita takřka stagnovala. Odvažme se tedy vyšších mezd nejen kvůli samotnému přidání zaměstnancům v dobrých časech. Když za doby hospodářské krize zjevně škrcení platů větší nasazení pracovníků nepřineslo, zkusme to za doby růstu opačně. Zvyšme platy zaměstnanců a donuťme podniky, aby tlačily na větší produktivitu pracovníků. Je na čase. Zatímco Češi či Maďaři v produktivitě práce stagnují, Slováci či Poláci přidávají.

K tlaku na zvýšení produktivity české práce se přidává i spousta menších podpůrných argumentů. Jeden přichází z ČNB (a centrální bankéři jsou tak paradoxně na stejné lodi s odboráři) − průměrná reálná mzda se za první pololetí roku zvýšila jen o dvě a půl procenta. To je opravdu při současném růstu hodně málo.

ČNB má navíc k tlaku na růst mezd svůj dobrý důvod: pokud lidé budou mít více peněz, poroste spotřeba, snad se probudí inflace a bankéři se budou moci zbavit toho zpropadeného kurzového závazku, o kterém nikdo nyní dost dobře neví, jak ho sprovodit ze světa.

Od odborářů také nečekejme příliš velké rozebírání faktu, že v podnikatelské sféře jsou už roky nižší platy než u státu. V době krize možná bylo pochopitelné, že v eráru nenastal takový propad mezd. Ale je dlouhodobě zdravé, aby ve státním byly vyšší platy, a dokonce rostly rychleji než v podnikatelské sféře? Taková si­tuace nyní bohužel je. A bude ještě výraznější, protože od listopadu se zaměstnancům veřejného sektoru dál zvyšuje plat o tři procenta. Co z toho vyplývá: Stejně jako by měl stát už trochu mzdové nároky brzdit, tak by měl soukromník také trochu přidat.

Jestli je možné v něčem dát odborům za pravdu, pak je to asi jejich argumentace proti poměru mezd a zisků firem. Zisky firem byly v minulém roce rekordní, do růstu mezd se však příliš nepromítly. Jen v červenci odteklo z Česka dividend za 31 miliard korun. Překvapení jsou i centrální bankéři, kteří očekávali, že se výdělky podniků odrazí ve vyšších mzdách. Neodrazily. Odborářům se tedy není co divit, že požadují, aby kompenzace zaměstnancům držely přiměřeně krok se ziskem firem.

Argumentů pro vyšší mzdy je tedy několik. Ale rozhodně to automaticky neznamená kývnutí na reálné zvýšení mezd v podnicích o pět procent. Středula záměrně přestřeluje a může být spokojen, že opět dostal odborářské požadavky do centra dění.

Na mzdy je nutné hledět jinak než Středulovýma očima: tím hlavním cílem českého státu i podnikatelské sféry by mělo být zvýšení dlouhodobě stagnující produktivity práce. Teprve potom mysleme na mzdy. Heslo tedy nemá být "Konec levné práce v ČR" (nechceme snad opakovat osud východního Německa se západními platy a východní produktivitou), ale "Vyšší produktivita, vyšší mzdy".

Ale to se, pravda, na odborářský mítink moc nehodí. 

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity