Pátek 18. 01. 2019

Mzdy v Česku by měly růst rychleji

16.12.2016

Česká mzda dosahuje jen 37 procent unijního průměru, při zohlednění rozdílných cen si polepší na 59 procent. Vzhledem k vyšší konkurenceschopnosti a silnějšímu výkonu ekonomiky je v Česku prostor pro rychlejší zvyšování mezd. Potvrzuje to porovnání údajů ze zemí Evropské unie. Téměř pětinu zaměstnanců v Česku označují statistici za pracující chudobu.

zpráva Mzdy v Česku by měly růst rychleji

Kupní síla průměrné mzdy v Česku činí jen 59 procent unijního průměru, zatímco výkonnost ekonomiky dosahuje 86 procent průměru Evropské unie. Porovnání ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

"Vzhledem k vyšší konkurenceschopnosti a silnějšímu výkonu ekonomiky je zde prostor pro rychlejší zvyšování mezd. K tomu dochází v posledních dvou letech," říká Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. Porovnání se týká údajů za rok 2014 − nejnovějších, které jsou ze všech členských států EU k dispozici (kromě Řecka a Chorvatska, jež včas nedodaly věrohodná data).

Pokud nezohledníme rozdílnou cenovou úroveň (přepočet na uměle vytvořenou jednotku PPS), klesne průměrná česká mzda z 59 na 37 procent průměru Evropské unie. "Patří nám tak 19. pozice v žebříčku unijních zemí," upřesňuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Nejvyšší mzdy v absolutním vyjádření (po přepočtu kurzu) měli lidé v Lucembursku, Dánsku a Irsku, mimo Evropskou unii pak ve Švýcarsku a Norsku. Naopak nejnižší výdělky jsou v Bulharsku, Makedonii a Rumunsku.

Téměř pětina zaměstnanců v Česku se podle statistiků nachází v takzvané pracující chudobě. Pobírají totiž méně než dvě třetiny mediánové mzdy. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed jejich pomyslné řady. To znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Tento ukazatel je méně zkreslený případnými extrémně vysokými či nízkými platy než průměr.

Střední a východní Evropa se nicméně v posledních letech mírně přibližuje ke mzdové úrovni západní Evropy. Od roku 2008 stouply hodinové mzdové náklady v Česku o 17 procent, zatímco třeba v Německu jen o osm procent. V Bulharsku stouply reálně dokonce o 65 procent, v Rumunsku o 39 procent a v Estonsku o 14 procent, naopak v Portugalsku klesly o 12 procent. V celé EU se mzdové náklady reálně zvýšily pouze o tři procenta.

Porovnání se týká hrubé mzdy a nezohledňuje různě vysoké daně a další povinné odvody. Například v severských zemích jsou sice povinné odvody vysoké, ale zase díky nim mají uhrazeny už všechny veřejné služby, vysvětluje Holý.

Holý upozorňuje i na další údaje, které statistika může zkreslovat. Například na začátku ekonomické krize v Česku rostly mzdy hlavně díky tomu, že firmy propouštěly, což postihlo především nejhůře placené zaměstnance. Naopak v posledních letech zaměstnanost stoupá, ale průměrný růst mezd přibrzďuje fakt, že firmy nabírají i hůře placené zaměstnance.

Výše mezd souvisí také se silou odborů, respektive s podílem pracovníků "pokrytých" kolektivní smlouvou. Ve Francii se odbory starají téměř o všechny pracovníky, v Česku je to jen zhruba polovina.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity