Pondělí 21. 01. 2019

Na americké bankovky se po 125 letech vrátí žena. Vybere ji veřejnost

18.06.2015

Podobiznu bývalého ministra financí na americké desetidolarové bankovce nahradí žena. Oznámilo to ministerstvo financí USA u nadcházejícího výročí vzniku dodatku ústavy, který ženám zaručil volební právo. Ženskou osobnost teprve vybere v hlasování veřejnost.

zpráva Na americké bankovky se po 125 letech vrátí žena. Vybere ji veřejnost

Změna by měla nastat od roku 2020. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ministerstvo financí. 


Na výběru konkrétní osobnosti by se podle ministra financí Jacoba Lewa měla podílet široká veřejnost, a to prostřednictvím internetové stránky, kde je možné nápady sdílet. Výsledek ankety by měl být oznámen ještě letos.


Kromě nového obličeje, jenž nahradí prvního ministra financí USA Hamiltona, se na nové desetidolarovce objeví také lepší ochranné prvky.


Naposledy byla žena na americké bankovce v letech 1891 až 1896, kdy dolarovku zdobila podobizna manželky prvního amerického prezidenta Marthy Washingtonové. Kromě ní se na papírových platidlech USA objevila v letech 1865 až 1869 už jen indiánka Pocahontas.


Nová bankovka s vyobrazením ženy se do oběhu dostane za pět let u příležitosti stého výročí přijetí 19. dodatku americké ústavy, který zaručuje ženám volební právo. 


Lewovo prohlášení ocenila senátorka Jeanne Shaheenová, která dlouhodobě usilovala o umístění ženské postavy na bankovku. „Mladé dívky po celé zemi budou moci brzy vidět inspirující ženu na desetidolarové bankovce,“ uvedla.


V průzkumu, který nedávno na internetu provedla jedna z nevládních organizací, zvítězila jako kandidátka na zvěčnění na americkém platidle černošská bojovnice proti otrokářství Harriett Tubmanová. Na dalších místech se umístily například někdejší první dáma Eleanor Rooseveltová či bojovnice za práva černochů Rosa Parksová.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity