Sobota 15. 12. 2018

Na které komodity sází Goldman Sachs?

15.10.2015

Poté co se v minulém týdnu odrazily ceny ropy a některých kovů k růstu, začali analytici předpovídat, že nejhorší období pro komodity, vyvolané obavami z ekonomického zpomalení Číny, skončilo. Goldman Sachs však nadále drží svůj „medvědí postoj“ k sektoru komodit jako takovému. Důvodem je podle nich neměnnost fundamentů a to i po nedávné rally. I tak ale analytici banky naznačují, že dopad čínského faktoru na trh by nějaké příležitosti přinést mohl.

zpráva Na které komodity sází Goldman Sachs?

Největší posun vidí v rostoucí poptávce po „opex“ komoditách, což je označení pro energie a kovy pro spotřební sektor jako např. hliník. Na druhou stranu Goldmani očekávají pokles poptávky po „capex“ komoditách jako například ocel, cement nebo železná ruda.

Jaký je cenový výhled banky pro kovy a ropu:

Ropa
Goldmani stále vnímají fundamenty pro trh s ropou jako slabé a očekávají, „že na trhu silně převýší nabídka nad poptávkou. Cena v minulém měsíci prudce poklesla na námi očekávaných 45 dolarů za barel. Příčinou byly částečně makroekonomické obavy, ale podle našeho názoru, to bylo také odůvodněno slabými fundamenty."

V souladu s převisem nabídky Goldmani změnili svou tří, šesti a dvanácti měsíční předpověď pro cenu lehké ropy WTI na 42, 40 a 45 dolarů za barel.

Měď
Goldmani nadále očekávají, že ceny mědi do konce roku poklesnou na 4 800 dolarů za tunu ze současných 5 344 dolarů (podle London Metal Exchange). „Zvláštní význam pro měď bude mít oslabení ekonomiky Číny," poznamenává Goldman Sachs. „Pokračující oslabení poptávky v poslední době vede k omezení některých velkých dodávek."

Hliník
Trh s hliníkem pravděpodobně čelí „největšímu medvědímu šoku za poslední období, možná dokonce v historii.“ Důvodem je zklamání z růstu letošní čínské poptávky. Goldmani zůstávají „rezolutně bearish".

Zinek
Oznámení Glencore o snížení produkce o 500 000 tun, což odpovídá zhruba 3,5 procentům celosvětové nabídky, by mělo vést ke krátkodobé rally, upozorňuje Goldman Sachs. „V blízké budoucnosti cena zinku posílí, s rizikem na straně poptávky, která je podle názoru Goldmanů výrazně vychýlena směrem dolů. Pravděpodobně bude rozumné počkat na to, co omezení v těžbě zinku „udělá“, než začnete být „bullish“ na tomto trhu.

Zlato
Pokračující posilování amerického dolaru a postupné zvyšování úrokových sazeb by mělo posouvat cenu zlata dolů. Aktuální tříměsíční predikce ceny zlata zůstává na 1 150 dolarech za trojskou unci, šesti měsíční na 1 100 dolarech a dvanácti měsíční na 1 050 dolarech za trojskou unci.

Zdroj: Roklen

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity