Čtvrtek 13. 12. 2018

Na padlé anděly si již v Česku nevsadíte

24.11.2015

Když všichni nakupují, prodávej. Pokud prodávají, nakupuj, radí jedna ze známých pouček investorům. Fondy řídící se výslovně touto strategií na českém trhu nenajdete. Dříve k nim patřil fond KBC Fallen Angels (Padlí andělé), nabízený ČSOB. Investoval hlavně do akcií firem silně zaostávajících za výsledky trhu. Poté co v září 2013 změnil název a strategii, se již u nás neprodává.

zpráva Na padlé anděly si již v Česku nevsadíte

Zájemce o kontrariánské investice ale může využít fond investiční společnosti Amundi, která vlastní Investiční kapitálovou společnost Komerční banky. Cílem fondu je omezit vliv výkyvů na trzích na výnosy. Využívá k tomu řadu strategií založených na nákupu futures na akciové indexy či úrokové sazby. Jejich smyslem je hlavně omezit ztráty investora na klesajících trzích. Podle místopředsedy představenstva IKS KB Pavla Hoffmana totiž bývají výkyvy na oslabujících trzích v průměru mnohem vyšší, než když trhy rostou a investoři jim důvěřují. Takto zaměřený fond nabízí i určité zajištění proti nečekaným nepříznivým událostem na burzách.

Velcí správci aktiv působící na českém trhu tedy kontrariánsky zaměřené fondy nenabízejí. "Naši manažeři ale občas tento přístup využívají při správě akciových a smíšených fondů," uvedl produktový manažer ČSOB Asset Managementu Václav Lepič.

Podobně je tomu v případě konkurence. Základní myšlenku této strategie je podle šéfa NN Investment Partners Jana D. Kabelky možné najít u fondu NN High Dividend. Fond se zaměřuje na výběr společností, které vyplácejí vysokou dividendu.

Raiffeisen investiční společnost využívá podle portfoliomanažera Martina Zezuly podobnou strategii u fondu dluhopisových příležitostí. Umožňuje to fakt, že se fond neřídí žádným srovnávacím indexem (benchmarkem), a může tak využít více strategií.

Kontrariánský přístup uplatňuje Raiffeisen investiční společnost hlavně při náhlém či prudkém pohybu trhů, jehož intenzitu považuje fundamentálně za neopodstatněnou. Snaží se tak dobře nakoupit v době, kdy většina investorů panicky prodává. A naopak prodává, když ostatní nakupují.

Jde spíše o krátkodobé obchody. Trhy ale stále více ukazují, že mohou zůstat relativně dlouho ve zdánlivě iracionální pozici. Jako příklad uvádí Zezula záporné výnosy dluhopisů do splatnosti. Dlouhodobé sázky "proti proudu" tak realizuje Raiffeisen investiční společnost spíše výjimečně.

Jednou z atraktivních kontrariánských příležitostí byl nákup akcií evropských automobilek krátce poté, co začala kauza Volkswagen. Akcie firmy ztratily během prvních tří dní po zveřejnění této informace asi 30 procent. "Dolů táhly i akcie konkurentů včetně ETF fondu kopírujícího výnos akciového indexu evropských automobilek. Podíl VW činí necelých sedm procent, ETF ale tehdy propadl o více než desetinu. Kdyby kontrariánský investor koupil tyto cenné papíry, vydělal by zatím asi 17 procent," upozornil Zezula.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity