Čtvrtek 13. 12. 2018

Na pražskou burzu míří nový realitní fond, nabídne emisi za 50 milionů

29.09.2015

Část bytových novostaveb v pražských Kolovratech a hlavnímu městu blízké Chýni se objeví na pražské burze. Na domácí parket totiž vstoupí nemovitostní fond Bemett stejnojmenného developera podnikajícího v těchto lokalitách, a to akciovou emisí o objemu 50 milionů korun. Bemett se tak stane letos už patnáctým realitním fondem, který uvede své akcie na pražskou burzu.

zpráva Na pražskou burzu míří nový realitní fond, nabídne emisi za 50 milionů

Fond Bemett zastřešuje více než třísetmilionové portfolio realitních projektů v Praze, Brně a okolí těchto měst, za loňský rok si vydělal bezmála 35 milionů korun. Na pražské burze tak bude patřit k těm nejmenším hráčům. Jedničkou podle velikosti je na pražské burze nemovitostní fond Unimex z impéria byznysmena Jiřího Šimáněho, který zastřešuje takřka čtyřmiliardová aktiva.


Podle odborníků může být jedním z motivů vstupu na burzu daňová úspora. Od letoška totiž legislativa umožňuje fondům za určitých podmínek platit místo 19 procent daně z příjmů pouze pět, a to v případě, že zaregistrují své akcie na pražské burze.


„Jedná se o legální daňovou optimalizaci. Bylo by potřeba trochu upravit zákon, aby se těmto ‚soukromým fondům‘ definitivně zavřely dveře,“ soudí investiční poradce Jan Traxler z FINEZ Investment Management. S akciemi čtrnáctky fondů, které dohromady spravují majetky kolem sedmi miliard korun, přitom od počátku roku neproběhl ani jeden obchod. 

„Snížená daňová sazba slouží k odstraňování dvojího zdanění pro drobné investory v případě investování na kapitálovém trhu prostřednictvím investičních fondů. Na burzu cenných papírů by měly být fondy přijaty v případech, kdy jsou dány předpoklady pro spravedlivé, řádné a účinné obchodování,“ vysvětluje možný způsob aplikace snížené sazby Tereza Peprníková z ministerstva financí.


Pražská burza se motivy nově příchozích fondů nezabývá. „Důvody listingu na burze bych nechal na emitentech. Obecně lze říci, že firmy na kapitálový trh vstupují z důvodu zajištění financování, či z důvodu sekundární likvidity pro stávající akcionáře,“ uvádí k emisím nemovitostních fondů mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity