Pátek 18. 01. 2019

Na silně konkurenční trh s povinným ručením vstupuje nový hráč. Řidičům své služby nabídne dceřiná společnost VZP

21.04.2017

Doposud pojišťovali zdraví cizinců, teď pojistí i auta. Licenci ČNB pro trh s povinným ručením v nejbližších dnech získá dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny - PVZP. Začne hledat klienty na trhu, kterým jen letos proteče 21 miliard korun.

zpráva Na silně konkurenční trh s povinným ručením vstupuje nový hráč. Řidičům své služby nabídne dceřiná společnost VZP

Na vysoce konkurenčním trhu s povinným ručením ještě přituhne. Chystá se na něj vstoupit nový hráč. V nejbližší době (možná jen dnech) získá od České národní banky licenci na povinné ručení Pojišťovna VZP. Dceřiná společnost největší zdravotní pojišťovny v zemi začne hledat klienty na trhu, kterým jen letos proteče 21 miliard korun.

"Náš trh je vnímán jako vyspělý, působí tu celkem 13 subjektů s licencí na povinné ručení, takže díky silné konkurenci jej máme v nejnižší třetině při srovnávání s ostatními státy. Pro zákazníky to bude jistě výhoda," říká mluvčí České asociace pojišťoven Aleš Povr. Uspět se podle něj ale dá i jinak než cenovou válkou. "Na příkladu Allianz je vidět, že úspěch slaví unikátní řešení jako pojištění podle počtu ujetých kilometrů."

S matkou v zádech
Dcera VZP má přinejmenším tři dobré předpoklady uchytit se na trhu.

Prvním je, že její matka obhospodařuje širokou síť poboček po celé zemi, kam jsou lidé zvyklí chodit − ročně dorazí milion lidí nechat se jen pojistit na dovolenou nebo si pořídit jinou krátkodobou pojistku. A těm se dají velmi dobře nabízet i další typy pojištění. A potenciál oslovit lidi s nabídkou je velký − VZP jako největší zdravotní pojišťovna v zemi pečuje zhruba o 5,5 milionu lidí.

Zadruhé, licence na povinné ručení umožní PVZP účastnit se soutěží, kde dosud musela stát stranou: například v okamžiku, kdy si firmy přejí mít veškeré pojištění u jednoho domu.

A konečně − opět se svojí matkou v zádech − má dlouhodobě dobrý přístup k většině ze 170 nemocnic a k dalším stovkám zdravotnických zařízení, jimž nabízí pojištění odpovědnosti za škodu. Vozový park nemocnic je přitom rozsáhlý a dá se dobře klientsky ošetřit nabídkou výhodného kompletního balíčku prakticky všech pojistek

PVZP se coby někdejší součást státní pojišťovny prvních deset let zaměřovala hlavně na zdravotní pojištění cizinců. V posledních letech ale získala licence například na pojištění léčebných výloh v zahraničí, ztráty zavazadel při dovolené, pojištění majetku či odpovědnosti za škodu − to je zejména ve zdravotnictví rostoucí byznys. Má také licenci na havarijní pojištění, povinné ručení je tak posledním dílkem do skládačky.

Jen na jedinou pojistku nedosáhne − životní pojištění se jí zjevně nepovede získat kvůli přímému střetu zájmů s možným napojením na zdravotní data klientů své matky VZP.

Auta jsou atraktivní trh
Povinné ručení je poměrně stabilní a stále rostoucí trh. Jedničkou v povinném ručení je dlouhodobě Česká pojišťovna se 4,77 miliardy vybraného pojistného ročně. Druhá je Kooperativa se 4,39 miliardy, třetí je díky nákupu pojišťovny Wüstenrot Allianz s 2,83  mi­liardy a těsně ji následuje ČPP s 2,8 miliardy.

Předseda představenstva PVZP Robert Kareš zatím nechce přesně říct, jaké procento trhu s povinným ručením hodlá získat. "Každoročně navyšujeme kapitál, věřím tomu, že se nám brzy podaří stát se středně silnou společností v oblasti pojištění."

Zatím je PVZP spíše menší pojišťovnou. Příští rok hodlá na všech pojistkách, které nabízí, vybrat alespoň půl miliardy korun. Pro srovnání: lídr celého pojišťovacího trhu Česká pojišťovna ročně vybere 30 miliard.

Za rozpínáním dcery VZP je poměrně zajímavý příběh. "Ten podnikatelský záměr na dceru VZP v devadesátých letech vznikal trochu ad hoc ze dne na den. Tehdejší ministr zdravotnictví zvedl telefon a zavolal řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny: Máme problém, v zemi přibývá cizinců a nikdo se nezabývá tím, že by je pojišťoval," vzpomíná Robert Kareš.

Jenže tím, že vedle sebe stála v jednom domě firma na povinné zdravotní pojištění a na komerční soukromé, měli politici obavu z propojení a tehdejší ještě ani ne dcera VZP dostala licenci omezenou pouze na pojištění zdraví cizinců. To také až do roku 2004 provozovala. Tehdy Česko vstoupilo do Evropské unie a z hlediska evropského práva už nebylo udržitelné, aby pod jednou střechou fungovaly obě pojišťovny − státní a komerční. Proto vznikla PVZP, a. s., se základním kapitálem 60 milionů korun.

"Ten jsme od té doby navýšili o 500 procent. A mimochodem základní kapitál se na počátku generoval čistě ze soukromého pojištění, takže z veřejných peněz na vznik společnosti nešlo nic," zdůrazňuje Kareš.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity