Pondělí 21. 01. 2019

Na světě je čím dál víc bankovek navzdory růstu plateb kartou

26.07.2015

Představa, že by hotovost měla záhy patřit minulosti, je mylná, i když počet plateb kartami přibývá. Množství hotovosti cirkulující v USA mezi lety 2007 a 2012 vzrostlo o 42 procent a ročně roste o pět procent. Ještě zřetelnější je růst množství hotovosti celosvětově, činí sedm procent.

zpráva Na světě je čím dál víc bankovek navzdory růstu plateb kartou

O rostoucím množství hotovosti informovala BBC s odvoláním na Erica Zieglera, ředitele oddělení technologie ve společnosti pro tisk peněz Crane Currency.

Samotné množství hotovosti v oběhu ovšem nevypovídá nic o počtu uskutečněných hotovostních plateb, které nelze tak snadno evidovat jako bezhotovostní. V Nizozemsku se této otázce věnoval tým místní centrální banky vedený Nicole Jonkerovou. Zjišťoval, kolik plateb denně bylo v hotovosti a kolik bezhotovostních. Ukázalo se, že i když v posledních letech rostl meziročně počet plateb kartami o sedm až osm procent, stále vede hotovost, a to i přesto, že právě Nizozemsko patří k zemím, kde se hodně platí kartami - ve 1400 supermarketech dokonce hotovost vůbec nepřijímají. I tak ale byly v roce 2012 provedeny kartami dvě miliardy plateb, zatímco v hotovosti se jich realizovalo mezi 3,5 až čtyřmi miliardami.

„I v samoobsluhách se hojně používá hotovost. Myslíme si, že hotovost si udrží významnou roli,“ uvedla Jonkerová.

Soumrak bankovek není na obzoru
Že platby v hotovosti nepatří minulosti, ukazují i studie z dalších zemí. V roce 2013 ve Velké Británii polovina spotřebitelů platila v hotovosti, jak vyplynulo z květnové zprávy Rady Spojeného království pro platby:

„Podle současné předpovědi toto číslo klesne v příštím roce pod padesát procent, ale není žádná predikce, že by hotovost zmizela.“
V sedmi vyspělých zemích USA, Německu, Francii, Kanadě, Austrálii, Nizozemsku a Rakousku je podle další studie 46 až 82 procent transakcí hotovostních.

Ani ve Švédsku a Dánsku, kde se prosazují bezhotovostní platby, se nepředpokládá, že by brzo zmizely bankovky nebo mince, i když v Dánsku příští rok přestane platit zákon, který nařizuje všem obchodům hotovost přijímat.

Vysoký představitel Asociace dánských bankéřů Rene Thomsem k tomu řekl: „Byl bych velmi překvapen, kdybychom neměli v příštích deseti patnácti letech hotovost. Je těžké si představit, že byste za deset patnáct let nemohli přijít do banky a říci - chtěl bych tisíc dolarů v hotovosti.“

Hotovost nabízí některé výhody, které jiné systémy plateb nemají, a nejde jen o pocit fyzického vlastnictví. Systém plateb v hotovosti je obvyklý, dlouhodobě osvědčený a anonymní. To žádný jiný systém plateb nenabízí, platební karty postrádají potřebnou anonymitu a systémy přímých plateb zase vyžadují vlastní účet a různé aplikace, i ony se dají snadno vystopovat. Hotovost navíc můžete mít vždy u sebe a nejste závislý na výpadku nějakého elektronického systému.

A některé měny jako dolar platí celosvětově, dvě třetiny vlastníků dolarů jsou mimo USA, protože měna představuje relativně bezpečnou rezervu při případ nouze.

Zdroj: iDnes

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity