Pondělí 10. 12. 2018

Na trhu s energiemi bylo živo. Počet změn dodavatelů po letech propadů rostl

06.01.2017

Počet změn dodavatele elektřiny či plynu po letech poklesu loni meziročně vzrostl - o více než 24 procent na skoro 566 tisíc. Největším skokanem je Bohemia Energy, která díky akvizicím překročila hranici jednoho milionu zákazníků. Část z nich má na Slovensku. Větší počet zákazníků se podařilo získat například i MND.

zpráva Na trhu s energiemi bylo živo. Počet změn dodavatelů po letech propadů rostl

Maloobchodní trh s energiemi zažil v loňském roce velké oživení. Zatímco se v posledních letech zdálo, že zájem zákazníků o změnu dodavatele elektřiny či plynu pomalu opadá, loni vzrostl téměř o čtvrtinu. Odhodlalo se k ní téměř 566 tisíc domácností a firem, což byl nejvyšší počet od roku 2013.

"Trh se loni oproti roku 2015 výrazně rozhýbal. Lidé se začali opět více zajímat o své výdaje za energie," komentuje vývoj Dana Dvořáková, mluvčí společnosti MND. Právě pro MND byl loňský rok velmi úspěšný. Po spíše vlažném vstupu na trh v letech 2013 a 2014 se firmě ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka konečně podařilo získat větší množství zákazníků.

"V meziročním srovnání MND více než zdvojnásobila počty zákazníků odebírajících plyn a téměř zčtyřnásobila počty zákazníků na elektřině," říká Dvořáková. Celkem má dnes zhruba 34 tisíc aktivních zákazníků, dalších 26 tisíc jich má ale zasmluvněno a čeká, až jim skončí smlouva u současného dodavatele.

Milionová Bohemia Energy
Největším "skokanem" je ale alternativní jednička na trhu, skupina Bohemia Energy Jiřího Písaříka. Ta se po letech snažení konečně přehoupla přes vysněný jeden milion odběrných míst. A i když připadá 212 tisíc z nich na její slovenskou dceru Slovakia Energy, jako první nová firma se může postavit po bok tradičních dodavatelů typu ČEZ, Innogy (dříve RWE) či E.ON. Pražskou energetiku či Pražskou plynárenskou již dokonce předehnala.

Nejednalo se ale o organický růst postupným náborem zákazníků, ať už přes telefonní operátory či tolik diskutovaný podomní prodej. Písařík milion překročil hlavně díky akvizicím. Již předloni do jejího portfolia přibyla firma Global Energy, loni to pak byly hned tři společnosti − Europe Easy Energy, Right Power a X Energie.

"Naším cílem je i nadále upevňování naší pozice jako největšího ­alternativního dodavatele energií. V tomto směru nejsou vyloučeny další možné akvizice," řekl HN Písařík. Prakticky všechny zajímavé firmy s několika desítkami tisíc zákazníků jsou ale prodané, většinou je skoupila právě Bohemia Energy. A menší hráče s pár tisícovkami se kvůli nákladnému sloučení často ani nevyplatí kupovat. Stále častěji se tak spekuluje o prodeji Bohemia Energy nebo dvojky na trhu Centropol Energy. Majitelé obou firem to ale odmítají.

Právě Centropolu se přitom minulý rok co do počtu zákazníků příliš nedařilo. Meziročně jich ztratil přes 32 tisíc. Od roku 2013 to pak bylo téměř 50 tisíc zákazníků. Letos ale firma čeká oživení. Podle obchodního ředitele firmy Tomáše Hlaváčka může za propady hlavně nedostatečná regulace trhu. "Jsou tolerovány některé nekalé praktiky, zejména lákání na předražené dárky, zastrašování pokutami či jen obyčejné odmítání sdělit datum možného ukončení odběru ze strany původních dodavatelů," říká.

Rozdíly se stírají
I když loni vzrostl počet změn dodavatele o čtvrtinu, tyto hodnoty jsou stále výrazně nižší než před čtyřmi či pěti lety. Jen v roce 2012 změnilo svého obchodníka přes 821 tisíc zákazníků. Tehdy ale měli jiný důvod. Možnost odejít od firem jako ČEZ či RWE existovala poměrně krátce a lidé si poprvé ve velkém začali uvědomovat, že mohou novou smlouvou výrazně ušetřit. Již zmiňované firmy dlouhé roky těžily ze svých monopolů a nic je nenutilo ke zkvalitnění péče o zákazníky ani k výraznému zlevňování.

Nyní je však na trhu ostrý konkurenční boj, kterého se účastní desítky různě velkých společností. A museli se do něj zapojit i tradiční dodavatelé. Nejenže začali bojovat o udržení svých stávajících klientů, ale zapojili se do boje o nové − elektrárenská firma ČEZ je tak největším alternativním dodavatelem plynu a plynařská Innogy má zase několik stovek tisíc zákazníků v elektřině.

Začínají se tak pomalu stírat cenové rozdíly mezi jednotlivými dodavateli. Větší obchodníci sice často bývají o něco dražší, argumentují ale lepšími službami a zárukou stability.

Zákazníci naopak mají na výběr mezi větším množstvím produktů. Obecně platí, že nejméně výhodné jsou smlouvy zákazníků z dob před liberalizací trhu. Ti, kteří se rozhodnou odejít, ale nyní mají na výběr mezi různými typy fixace ceny na několik let, garantované snižování cen a další. Bohemia Energy nedávno přišla s novinkou a nabízí možnost navázat ceny dodávek energií na ceny na velkoobchodním trhu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity