Pátek 18. 01. 2019

Nechoďte do Evropy, vyzval Tusk ekonomické migranty. Chce rozbít síť pašeráků

04.03.2016

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval ekonomické migranty, aby už nepřicházeli do Evropy. Tusk dnes jednal v obou klíčových zemích, přes které do schengenského prostoru přichází většina běženců – Turecku i Řecku. Upozornil, že evropské země budou migranty, kteří podle mezinárodního práva nemají právo na azyl, důsledněji vracet.

zpráva Nechoďte do Evropy, vyzval Tusk ekonomické migranty. Chce rozbít síť pašeráků

„Chci apelovat na všechny případné nelegální ekonomické migranty, ať už přicházíte odkudkoli. Nechoďte do Evropy. Nevěřte pašerákům. Neriskujte své životy a peníze, nepomůže vám to,“ řekl v Ankaře předseda Evropské rady Donald Tusk. 

Dodal, že znovu začínají platit pravidla schengenského prostoru a že evropské země budou důsledněji vracet zpět ty běžence, kteří v zemích osmadvacítky nemají právo na azyl. Podle Tuska právě důsledné vracení migrantů pomůže rozbít síť pašeráků. 

Podle Tuska do Evropy přes Turecko stále přichází příliš mnoho běženců. Evropská unie už Ankaře poslala víc než tři miliardy eur, aby proud běženců zastavila. Turecko teď žádá další finance. 

Kromě Turecka navštívil Donald Tusk také Řecko, kde je v tuto chvíli na 32 tisíc běženců, kteří tam uvízli poté, co své hranice zavřela Makedonie. Situace se zhoršuje, běžní Řekové jsou ale k migrantům solidární. 

Celoevropské téma 

O řešení problémů s uprchlíky spolu dnes ve Francii jednali i tamní prezident François Hollande a britský premiér David Cameron. Británie podle Camerona slíbila Francii dalších víc než 20 miliard eur, v přepočtu asi 600 miliard korun. 

Peníze jsou určené k rozdělení běženců z přeplněného tábora v Calais do zařízení, kde se francouzské úřady dokážou o běžence postarat. Současně se z těchto prostředků má zaplatit návrat migrantů, kteří nemají právo na azyl. 

Zdroj: Český rozhlas 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity