Úterý 11. 12. 2018

Nejdražší českou mincí je svatováclavský desetidukát. Sběratel za něj zaplatil téměř 15 milionů korun

08.04.2017

Unikátní sbírku prodává majitel tuzemské sítě parfumerií Fann a známý numismatik Jaroslav Kokolus. Největší zájem měli sběratelé o svatováclavský desetidukát, který se vydražil za rekordních 14 milionů 708 tisíc korun. Právě o svatováclavské dukáty mají čeští a slovenští sběratelé největší zájem.

zpráva Nejdražší českou mincí je svatováclavský desetidukát. Sběratel za něj zaplatil téměř 15 milionů korun

Zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937 se stal nejdražší českou mincí. Sběratel za něj na největší dražbě československých mincí v Praze zaplatil rekorních 14 milionů 708 tisíc korun. Mince byla součástí unikátní sbírky, kterou prodává majitel tuzemské sítě parfumerií Fann a známý numismatik Jaroslav Kokolus. Dražitelé se sjeli z celého světa. Aukci pořádá slovenský aukční dům Macho & Chlapovič. Odhaduje, že sběratelé na aukcí nechali minimálně 100 milionů korun.

V nabízené kolekci brněnského podnikatele bylo přes 400 kusů mincí. Sbírka byla jedinečná svým rozsahem i úplností. "Dražby takové velikosti pořádáme maximálně dvakrát do roka, ještě nikdy se ale nedražila kompletní československá sbírka, ve které by byly všechny mince od roku 1918 až po rozpad republiky," řekl Elizej Macho spolumajitel aukčního domu Macho & Chlapovič, který dražbu pořádal. Osobně se aukce účastnilo asi 100 sběratelů, více než 1000 jich soutěžilo přes internet. 

Nevěděli, co mají za poklad
Největší bitva byla o svatováclavské dukáty, na ty se totiž Češi a Slováci zaměřují. "Jsou vzácné, protože jejich ražba byla zastavena v roce 1936. Později se vyráběly jenom na objednávku," vysvětluje Macho. K těm patří také nejdražší česká mince, k níž se bývalý majitel dostal náhodou na aukci ve Švýcarku v roce 2006. Majitel za ni tenkrát dal 900 000 korun, její zhodnocení je tedy více než desetinásobné.

"Tehdy jsem ho koupil asi za dvacetinu jeho hodnoty, nevěděli, co mají za poklad," přiznává v rozhovoru pro HN bývalý majitel Jaroslav Kokolus. Částka, kterou sběratelé za desetidukát utratili překonala dosavadní rekord z loňského roku, který držel desetidukát Albrechta z Valdštejna vyražený v roce 1630. Prodal se za 465 tisíc euro (více než 12,5 milionu korun).

Pravost nejcenějšího svatováclavského desetidukátu byla ověřena porovnáním se dvěma exempláři v archivu České národní banky a také porovnáním s původním razidlem v depozitu v kremnické mincovně.

Milionový dvoudukát i zkušebné ražby
Za druhou nejcenější minci aukce zaplatili sběratelé více než 14 milionů. Vyvolávací cena začínala na 160 000 euro. Jednalo se o dvoudukát z roku 1937. "Za posledních 100 let aukční historie jsme narazili pouze na 4 mince této ražby, z toho jedna byla zničená,” vysvětluje Chlapovič hodnotu dukátu.

Velmi drahé jsou také zkušební ražby. "Některé položky překvapili i nás, ražené byly ještě ve Vídeňské mincovně, pochází z roku 1920. Tehdy ještě ani nebylo jasné, že měna se bude jmenovat československá koruna," říká Macho. Vyvolávací cena nejdražší mince zkušební ražby byla 8 000 euro, sběratelé za ni utratili více než 347 500 korun. Mince jsou tak vzácné, že k vidění jsou pouze v národním muzeu.

Do aukce šel jediný kus zkušební ražby československé pětikoruny z roku 1925. Vyvolávací cena mince byla 30 tisíc euro. Dražitelé v sále o ni poprali se sběrateli na internetu, mince se prodal za téměř dva milion korun.

Další výraznou položkou aukce byla pamětní zlatá medaile z roku 1929, ražená byla při dokončení stavby chrámu svatého Víta, vyvolávací cena byla 40 000 euro.

Tisíce kusů ve sbírce
Přestože jsou mince hodnotné, tvoří pouze okrajovou část sbírky Jaroslava Kokoluse. Ve svých sejfech má tisíce kusů . Odhadnout cenu sbírky by podle něj trvalo několik měsíců. Kolekci prodává, protože už ji nemá čím doplnit. "Sledoval jsem každou aukci československých platidel, aby se náhodou neobjevila varianta, která mi chybí," říká. Zároveň už do bank uložil tolik mincí a medailí, že se o sbírku nestíhá starat.

Raritou aukce je československá desetikoruna s portrétem prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína z roku 1993. Oficiálně se s ní nikdy neplatilo. Vyrobili ji totiž už na konci roku 1992, ale před rozpadem Československa ražbu zastavili. Kokolus ji našel mezi obyčejnými mincemi na setkání numizmatiků. "Vůbec jsem si neuvědomil, že je to mince, která se nikdy v oběhu neobjevila. Jak je vzácná jsem zjistil až o několik let později," říká. Tuto desetikorunu prodat nechce, na aukci je jenom na ukázku. Majitel ji chce vystavovat také v příštím roce v souvislosti s výročím 100 let od založení Československa.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity