Pátek 18. 01. 2019

Nejen zlato: Komodity jsou nejlevnější za deset let

05.08.2015

Ceny burzovně obchodovaných komodit pátým rokem vytrvale klesají. Mnohé jsou na desetiletém minimu. Je za tím převis nabídky nad poptávkou a silný dolar.

zpráva Nejen zlato: Komodity jsou nejlevnější za deset let

Poslední rok se v médiích hodně mluvilo o ropě, jejíž cena od loňského léta během šesti měsíců spadla na polovinu. Teď se po delší době začalo zase víc hovořit o zlatu. Cena zlata totiž od poloviny června prudce klesá. Po třech letech vzdoru, kdy už to několikrát vypadalo, že by cena zlata mohla opět začít růst, prolomilo naopak zlato technickou hranici podpory na úrovni 1150 dolarů za unci a mnoho analytiků teď očekává, že se brzy zlato podívá až na „magickou“ hranici 1000 dolarů za unci.

Jenže nejde jen o ropu nebo zlato. Klesají ceny většiny burzovně obchodovaných komodit, už dobrých pět let. Ceny většiny komodit se dnes pohybují na mnohaletých minimech. Celokomoditní index Dow Jones Commodity klesl na stejnou hodnotu jako při pádu cen komodit v roce 2008. Na stejné úrovni se předtím pohyboval v letech 2004–2005.

Ve všech celokomoditních indexech včetně indexu Dow Jones Commodity má pochopitelně největší váhu ropa. Vývoj její ceny zpravidla dovede pohnout celým indexem. Ale tentokrát to vážně není ten případ. 

Ceny tlačí dolů převis nabídky nad poptávkou
Proč jdou ceny dolů? V prvé řadě za tím stojí klasické tržní síly – převis nabídky nad poptávkou a související růst zásob. Shodou okolností se tento převis nabídky nad poptávkou aktuálně týká prakticky všech komodit. Těží se víc ropy, než se spotřebuje. To samé platí pro uhlí, železnou rudu a prakticky všechny těžené komodity. Tato situace trvá už několik let. Velcí těžaři jen pomalu omezují těžbu a malí hráči to stále nechtějí zabalit.

Nicméně ačkoliv současnou těžbu nikdo moc neomezuje, zároveň nikdo ani moc neinvestuje do dalších nalezišť. Postupem času se některá stávající naleziště vyčerpají, což samo přispěje k rovnováze na trhu a ustálení ceny. (A až bude uzavíraných dolů ještě víc, dost možná je nebude čím nahradit, pak bude větší poptávka než nabídka – a tak pořád dokola. Tak dlouhodobě funguje trh. Pár let ale tohle „překlápění“ může ještě trvat.

Také u zemědělských komodit poslední tři roky nabídky poptávku poráží. Počasí poslední roky zemědělcům ve světě docela přálo. Úroda byla vesměs velmi dobrá.

Kdy ceny zemědělských komodit vyrazí zase vzhůru je v rukou přírody. Jediné, co můžeme na základě historické zkušenosti říct, je to, že zatím vždycky nakonec přišel rok, kdy úroda základních plodin, jako jsou pšenice, kukuřice nebo sója, byla slabá.

Samozřejmě nevím, kdy k tomu znovu dojde. A rozhodně nechci nikoho navádět ke spekulacím s komoditami. Ale přijde opět den, kdy ceny zemědělských komodit strmě porostou a dotkne se to našich peněženek. Minimálně u komodit, které v Česku nepěstujeme, jako například káva nebo kakao.

Ve vedlejší roli silný dolar
Vedle klasických tržních sil můžeme částečně děkovat za levné komodity také silnému americkému dolaru. Většina komodit se primárně obchoduje v dolarech, mnoho se jich ale těží a pěstuje mimo USA. Vývoj kurzu dolaru má na ceny komodit podstatný vliv, se zápornou korelací. Česky řečeno, když kurz dolaru významně posiluje, zpravidla ceny komodit v dolarech klesají. Když naopak dolar oslabuje, ceny komodit v dolarech zpravidla rostou. Tento vztah platí na dlouhodobějším horizontu, nelze ho sledovat na denní ani měsíční bázi, ale na pětiletém horizontu je krásně pozorovatelný.

Americký dolar za posledních pět let posílil k euru a většině dalších měn zhruba o dvacet procent. Kurz eura k dolaru od roku 2011 výrazně klesá. Od roku 2011 také výrazně klesá cena většiny komodit. 

Blíží se obrat?
Zda bude dolar dál posilovat a tlačit ceny komodit ještě více dolů, to je ve hvězdách. Od března si každopádně dolar dává pauzu, což ovšem nejde říct o komoditách. Jisté je jen to, že ceny komodit už klesly na velmi nízkou úroveň a nebudou klesat na věky věků. Znovu opakuji, že nechci nikoho nabádat ke spekulacím s komoditami. Ale rád bych psychicky podpořil investory, kteří mají nějaké peníze v komoditních fondech a už několik let sledují, jak hodnota majetku v tomto fondu prudce klesá. Teď rozhodně není vhodná doba brát nohy na ramena. Vydržte. Možná že už obrat klepe na dveře, možná to ještě pár let potrvá, ale přijdou zase i tučné roky.

 

Zdroj: penize.cz

 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity