Středa 12. 12. 2018

Největší čínská zahraniční investice má zelenou. ChemChina převezme Syngentu za 43 miliard dolarů

23.08.2016

Čína uzavře svou největší zahraniční akvizici za 43 miliard dolarů. Americké úřady povolily převzetí švýcarské firmy Syngenta čínskou společností ChemChina. Dohoda je ale od začátku předmětem nedůvěry a kritiky některých amerických senátorů a ostatních antimonopolních úřadů.

zpráva Největší čínská zahraniční investice má zelenou. ChemChina převezme Syngentu za 43 miliard dolarů

Americké úřady povolily převzetí švýcarské firmy Syngenta čínskou společností ChemChina. Nákup výrobce pesticidů a dalších chemických produktů pro zemědělství za 43 miliard dolarů (přes bilion korun) je dosud největší čínskou akvizicí v zahraniční.

Kladným rozhodnutím Komise pro zahraniční investice v USA tak byla odstraněna největší překážka na cestě k dovršení akvizice, na které se firmy dohodly letos v únoru. Zároveň však spustila vlnu nevole ze strany významných politických představitelů.

Dohoda je od začátku předmětem nedůvěry a kritiky některých amerických senátorů a úřadů. Ti apelují na komisi, která má pravomoc blokovat dohody, o přezkoumání, zda tato koupě nemůže nějakým způsobem ohrozit státní bezpečnost. Obávají se především zhoršení potravinové situace a dopadů na zemědělský sektor.

Podle serveru Financial Times americký republikán Chuck Grassley upozorňuje, že nákup ChemChiny by mohl poskytnout Pekingu vlastnictví klíčové části americké zemědělské infrastruktury. "Jídlo a zemědělství jsou součástí rozhodující národní infrastruktury. Spojení těchto dvou společností tak vyvolává otázky ohledně dopadu na státní bezpečnost," uvedl Grassley pro rozhlasové vysílání v Iowě.

Návrh společnosti ChemChina na akvizici světového výrobce pesticidů je završením zahraničních nákupů, které Čína uskutečnila v uplynulých letech. Za poslední rok čínské společnosti investovaly rekordních 159,2 miliardy dolarů (zhruba 3,8 bilionu korun). To překonalo rekord z roku 2015, kdy Čína do zahraničních obchodů vložila 105,7 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun), a je to více než trojnásobek toho, co investovala před dvěma lety. Čínská vláda podpořila zahraniční akvizice, aby pomohla na domácím trhu zvýšit produktivitu v zemědělství a snížit závislost na dovozu potravin.

Převzetí Syngenty ChemChinou je také dalším krokem při koncentraci chemického sektoru. Už loni v prosinci oznámily spojení americké podniky DuPont a Dow Chemical. Zájem o koupi Syngenty měl loni na jaře americký gigant Monsanto, Syngenta ale dala přednost konkurentovi.

Syngenta se řadí k největším světovým výrobcům chemických látek, jež se používají v zemědělství. Působí ve zhruba 90 zemích světa, kde má přes 28 tisíc zaměstnanců. V České republice zahájila činnost v lednu 2001 a považuje se zde za jedničku v oblasti ochrany zemědělských plodin. Po uzavření dohody s ChemChinou vzrostly akcie Syngenty na burze v Curychu téměř o 12 procent.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity