Sobota 19. 01. 2019

Nejvýnosnější „komodita“ dneška? Supertankery, co vozí zkapalněný plyn

17.09.2015

Dlouhodobý propad cen ropy a zemního plynu děsí energetické společnosti, mimořádně se však daří konstruktérům supertankerů schopných převážet zkapalněný zemní plyn (LNG). Hlavní výhodou využívání těchto plavidel je, že dokáží velmi rychle a levně zajistit dodávky suroviny do rozvíjejících se zemí jako je Egypt či Pákistán, kde poptávka po zemním plynu prudce vzrostla.

zpráva Nejvýnosnější „komodita“ dneška? Supertankery, co vozí zkapalněný plyn

Aby jim těžaři a obchodníci s komoditami stihli vyhovět, dokud zůstávají ceny plynu nízko, místo do budování pobřežních terminálů investují do až o polovinu levnějších supertankerů.


Konstrukce jednoho stojí kolem 300 milionů dolarů a trvat nemusí déle než 12 měsíců. Více než třísetmetrová plavidla navíc zastanou i funkci terminálu pro ostatní tankery.

Zájem o ně podle agentury Bloomberg dobře dokládají údaje norského rejdarštví Höegh, které své lodě staví v Jižní Koreji.


Před deseti lety převážela komodity jediná loď dané společnosti. Nyní se jich po světě plaví kolem dvaceti a během pěti let má jejich počet dosahovat 55 kusů. Tomuto trendu odpovídá také letošní vývoj akcií společnosti Höegh, které posílily o 42 procent. Index Bloomberg World Mining zahrnující světové těžaře a obchodníky se surovinami se naopak propadl o čtvrtinu.


Nové zakázky pro norskou firmu souvisejí s prudkým nárůstem egyptské poptávky po zemním plynu. Tento stát jej ještě do roku 2014 vyvážel, nyní ale LNG potřebuje na pokrytí četných energetických výpadků.


V dubnu proto začal Egypt využívat supertanker Höegh Gallant, kde lze denně přečerpat 500 milionů kubických stop. Pokryje však jen desetinu roční poptávky. Ještě letos proto chce mít k dispozici druhý plovoucí terminál, příští rok přibude další.

Zdroj. E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity