Pátek 20. 07. 2018

Němci chystají úder proti kouření - úplný zákaz reklamy

08.07.2015

Doutníky a tabák do dýmek mají v EU výjimku - nemusí na nich být varovné nápisy. V Německu ale chtějí být přísnější. Kritika nad navrhovaným opatřením se ozývá i od lidí z reklamního byznysu. Jsou prý zásahem do tržní ekonomiky.

zpráva Němci chystají úder proti kouření - úplný zákaz reklamy

Výrobci cigaret to mají mít v Německu o dost těžší.
autor: Shutterstock

 

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) chce v zemi plošně zakázat reklamu na tabákové výrobky. S informací přišel deník Der Tagesspiegel. Pokud návrh zákona projde, bude to poprvé, kdy nebude možné inzerovat legální produkt. To se nelíbí některým mediálním expertům ani zástupcům tabákového průmyslu.

"Je to bezprecedentní omezení celého sektoru. Alkohol a jídla s vysokým obsahem cukru nebo tuku budou další," řekl ředitel Německé cigaretové asociace Jan Mücke.

Návrh však podporuje i Schmidtův koaliční kolega a ministr hospodářství a energetiky za německé sociální demokraty (SPD) Sigmar Gabriel. Prioritou je ochrana zdraví, shodují se. "Máme obrovskou odpovědnost, musíme zajistit, že mladí lidé vůbec nezačnou kouřit a že počet kuřáků se bude stále snižovat," říká mluvčí SPD Andrea Wickleinová.

Přijetím tohoto zákona by Německo v boji s kouřením předběhlo Evropskou unii. Přitom německá vláda už od dob Gerharda Schrödera odmítala unijní regulaci tabákových reklam. Kromě Bulharska je Německo poslední zemí EU, která stále umožňuje venkovní reklamu na cigarety.

Útěchou pro německé producenty tabákových výrobků je alespoň to, že Schmidt neplánuje zavedení neutrálních krabiček na cigarety. Šedivé a nevýrazné krabičky bez loga výrobce zavedlo Irsko a v brzké době je plánuje zavést i Velká Británie.

Úplný zákaz reklam na tabákové výrobky se nelíbí některým reklamním expertům. "Jde to proti základním principům volného trhu. Kompletní zákaz reklamy staví toto odvětví mimo tržní ekonomiku," řekl ředitel Německé reklamní asociace Manfred Parteina.

Proti navrhovanému zákonu jsou i výrobci doutníků a tabáku do dýmek. V současných evropských směrnicích mají totiž výjimku a na obalech jejich produktů varování být nemusejí. Přísnější německý plán by to však nařizoval i jim.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity