Pátek 18. 01. 2019

Německo hlásí migrační rekord, do země loni přišly dva miliony cizinců

22.03.2016

Během loňského roku přišlo do Německa 1,1 milionů žadatelů o azyl. Dalších téměř 900 tisíc cizinců do země přivedla práce, studium nebo třeba svatba. Vyplývá to ze statistik, které v pondělí zveřejnily spolkové úřady. Přestože se 860 tisíc cizinců naopak odstěhovalo, míra přistěhovalectví byla nejvyšší v německé historii.

zpráva Německo hlásí migrační rekord, do země loni přišly dva miliony cizinců

Čistá míra přistěhovalectví, tedy výsledný rozdíl skutečného počtu nově příchozích a odchozích cizinců, je plus 1,14 milionu lidí. Statistika německého úřadu Destatis je navíc zatím pouze předběžná a podle agentury DPA se dá očekávat, že se po upřesnění číslo ještě poněkud zvedne.

Už teď je přitom nejvyšší od doby, kdy se podobné statistiky v Německu vůbec začaly vést. Spolkový registr cizinců na konci roku evidoval 9,11 milionu cizích státních příslušníků.

Při posledním sčítání lidu v roce 2011 mělo Německo 80,3 milionů obyvatel, ve srovnání s tímto číslem by tedy cizinci tvořili více než desetinu. Je ovšem nutné podotknout, že celková populace Německa za pět let vzrostla. Významný podíl má na tom právě i přistěhovalectví.


Azylanti překonali cestu za prací či studiem
Kladnou migrační bilanci má Německo dlouhodobě. V roce 2014 se země přistěhovalo zhruba 1,34 milionu cizinců a 766 tisíc jich naopak odešlo, takže se počet příslušníků cizích států v zemi zvýšil o 577 tisíc.


Statistici ovšem upozorňují, že se výrazně změnila struktura přistěhovalců a důvody, proč do Německa přijíždějí. Do roku 2014 přijížděli podle deníku Die Welt zejména lidé z dalších členských států Evropské unie.


Statistikám tehdy dominovaly například krátkodobé pobyty studentů nebo cesta za prací, kterou kvůli výhodnějším podmínkám za hranicemi často volí třeba mladí čeští lékaři. Žadatelé o azyl z Blízkého východu a lidé, kteří se k nim připojují ve státech kolem takzvané balkánské trasy v naději na lepší život, ovšem tentokrát s velkým odstupem převážili.


Jak upozornil magazín Report Mainz, jen malé části loni zaregistrovaných žadatelů o azyl se podařilo najít v Německu práci. Třicet nejvýznamnějších společností jich od konce minulého roku zaměstnalo jen okolo 200, běženci obvykle získají pouze stáž nebo krátkodobou praxi. Potíže jim dělá hlavně němčina.

Zdroj: iDnes

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity