Sobota 15. 12. 2018

Německo má opět největší přebytek. Ten ale podle Mezinárodního měnového fondu ohrožuje stabilitu ekonomiky

19.01.2018

Německo loni dosáhlo na běžném účtu platební bilance přebytku 287 miliard dolarů. Je to nejvíce na světě. Podle tohoto ukazatele, který vyjadřuje konkurenční schopnost ekonomiky, je lepší než asijské mocnosti Japonsko a Čína. Vysoký německý přebytek kritizují USA i měnový fond, podle nichž ohrožuje stabilitu globální ekonomiky.

zpráva Německo má opět největší přebytek. Ten ale podle Mezinárodního měnového fondu ohrožuje stabilitu ekonomiky

Německo si může zapsat další rekord, tentokrát na běžném účtu platební bilance. Jeho přebytek byl loni už podruhé největší na světě. Podle mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO) dosáhl 287 miliard dolarů.

Na běžném účtu se odráží především výsledky zahraničního obchodu se zbožím a službami, například dopravními. Důležitou položkou je cestovní ruch. Běžný účet zachycuje rovněž úroky, dividendy, reinvestované zisky, příjmy od občanů pracujících v cizině i dotace. Celkově vypovídá o výkonnosti dané ekonomiky a její konkurenční schopnosti.

"Hlavním důvodem vysokého přebytku je rostoucí vývoz zboží. Tomu napomáhá stoupající poptávka nejenom v Evropě, ale i v USA a dalších zemích," komentuje pro agenturu Reuters Christian Grimme, ekonom IFO.

Velmi vysoký platební přebytek Německa je už delší dobu ­trnem v oku ostatním západním zemím, včetně USA. Výhrady mají také Mezinárodní měnový fond i Evropská komise. Německu vytýkají, že dosahuje nadměrných přebytků na úkor svých partnerů, kteří se naopak zadlužují a kloužou do schodků, čímž se vážně porušuje rovnováha v globální ekonomice.

Evropská komise za "přijatelný" považuje přebytek na běžném účtu odpovídající nejvýše šesti procentům hrubého domácího produktu. V případě Německa to v roce 2017 bylo 7,8 procenta a předloni dokonce 8,3 procenta HDP, uvádí list Handelsblatt.

"Německo dělá pro zmírnění svého přebytku velice málo," míní prezident USA Donald Trump, který německou obchodní politiku už během své předvolební kampaně ostře kritizoval jako "hodně špatnou".

Spolková kancléřka Angela Merkelová jemu i dalším kritikům oponuje s poukazem na to, že německé hospodářství se stále více opírá nikoli o export, nýbrž o domácí spotřebu.

Přebytek na běžném účtu není důsledek nějaké "promyšlené exportní politiky" Německa, nýbrž toho, že jeho firmy nabízejí na zahraničních trzích zboží, které se vysoce cení, uvádí Spolkový svaz zahraničního obchodu a služeb (BGA). "Dobré zboží vždycky najde kupce," říká jeho prezident Holger Bingmann. Podle něj by rozhodně nebylo správné nějak "uměle" omezovat vývoz. Mělo by se však uvažovat, jak zvýšit dovoz.

Jaký asi bude běžný účet Německa letos? Zvýší-li se ve světě úrokové sazby, což se všeobecně očekává, stoupnou i příjmy německých subjektů z majetku, který vlastní v zahraničí. "Za takového předpokladu se přebytek opět přiblíží osmi procentům HDP," předpovídá ekonom IFO Grimme.

Druhý největší přebytek má Japonsko (203 miliard dolarů), které odsunulo na třetí místo Čínu (135 miliard dolarů).

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity