Pátek 18. 01. 2019

Německo prý chce zřídit ministra financí eurozóny

27.07.2015

Vznik funkce ministra financí eurozóny, který by měl vlastní rozpočet a mohl by ukládat zvláštní daně, chce prý iniciovat Německo. O víkendu to napsal týdeník Der Spiegel. Mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho podle agentury Reuters informaci nepotvrdila, ale ani nepopřela, hovořit o „eurodaních“ je však prý zavádějící.

zpráva Německo prý chce zřídit ministra financí eurozóny

Vizi přísnější kontroly ekonomik států eurozóny předestřel už v červnu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Její součástí je i možné vytvoření úřadu ministra financí eurozóny – jednoho dne.

Nejmenovaný zdroj z německého ministerstva financí nyní časopisu Der Spiegel řekl, že Schäuble je otevřený myšlence převodu „významných finančních zdrojů“ ze svých daňových příjmů do samostatného rozpočtu měnové unie.

Ministr by mohl vytvářet eurodaně

Jedna z variant by prý mohla být taková, že skupina 19 členských států eurozóny by do takového rozpočtu převáděla část svých příjmů plynoucích z výnosů a z daní z přidané hodnoty. Ministr financí eurozóny by přitom mohl být oprávněn ukládat daňové přirážky, což by se rovnalo vytvoření „eurodaní“, dodal zdroj týdeníku.

„Jsme připraveni o těchto otázkách jednat vážně,“ ujistil v této souvislosti.

Schäubleova mluvčí podle Reuters tyto informace nepotvrdila, ale ani nepopřela. Poznamenala jen, že diskuse na toto téma teprve začaly.

Mluvit o eurodaních je prý zavádějící

„Jednotlivé prvky, o nichž se debatuje, je nutné vidět v celém kontextu a potřebovaly by změny v evropských dohodách,“ upozornila ale. „Z tohoto hlediska hovořit o ‚eurodaních‘ je naprosto zavádějící,“ dodala.

Agentura Reuters připomněla, že Juncker v souvislosti s úsilím vyřešit řeckou finanční krizí připravil v červnu ve spolupráci s Evropskou centrální bankou a s dalšími institucemi EU zprávu, která podporuje poskytování větší pomoci zemím, jež se ocitly v nesnázích. Zároveň ale hovoří i o tvrdším postihu zemí, které neplní rozpočtové povinnosti.

Zdroj: ParlamentníListy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity