Pátek 18. 01. 2019

Německý ministr financí prý chce doplnit dohodu o pomoci Řecku

13.08.2015

Atény - Řecký parlament bude o nové dohodě s mezinárodními věřiteli hlasovat zřejmě v noci na pátek, protože šéfka sněmovny odložila plánované jednání finančního výboru. V pátek se také sejdou ministři financí eurozóny, aby rozhodli o třetím záchranném balíku pro Atény. Nicméně pro Německo zůstávají otevřené některé body dohody a trvá na jejich vylepšení. Pokud by nebyla pomoc hluboce zadluženému Řecku schválena včas, není vyloučené, že by země obdržela nový překlenovací úvěr, řekl mluvčí německého ministerstva financí.

zpráva Německý ministr financí prý chce doplnit dohodu o pomoci Řecku

Ministři financí se zřejmě sejdou jen několik hodin po hlasování v řeckém parlamentu. Z toho, že zneužívá jednací řád sněmovny k tomu, aby hlasování o reformách zdržovala, obvinil řecký ministr vnitra Nikos Vutsis šéfku parlamentu Zoi Konstantopuluovou. Ta patří k radikálnějšímu křídlu vládní levicové strany SYRIZA, které nesouhlasí s úspornými opatřeními prosazovanými premiérem Alexisem Tsiprasem. Schůze finančního výboru parlamentu se měla původně konat dnes, Konstantopuluová ji ale přeložila na čtvrtek.

Německé ministerstvo financí podle tamních médií trvá na tom, aby byla ještě doladěna otázka podílu Mezinárodního měnového fondu na nové pomoci Aténám, udržitelnosti dluhu a privatizací v Řecku. Berlín prý testuje, zda by Evropská unie byla ochotná přistoupit na poskytnutí záruk za případné budoucí půjčky Mezinárodního měnového fondu Řecku. Německo prý chce nabídkou záruk vtáhnout MMF do účasti v třetím záchranném programu, zároveň ale hodlá tlačit na to, aby se fond vzdal požadavku na rozsáhlý odpis řeckého dluhu.

To, že kancléřce Angele Merkelové záleží na tom, aby se MMF podílel i na novém záchranném balíku, potvrdil mluvčí vlády Steffen Seibert. "Chceme, aby se MMF přihlásil k této dohodě, podílel se na jejím vyjednání," řekl podle agentury DPA. Na otázku, zda se Německo na další pomoci bude podílet i bez přispění MMF, neodpověděl.

Řecko, které balancuje na pokraji bankrotu, v úterý na expertní úrovni s mezinárodními věřiteli sjednalo dohodu o třetím záchranném balíku v objemu až 85 miliard eur. Země potřebuje dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit zhruba 3,5 miliardy Evropské centrální bance.

Pokud by nebyl záchranný balík schválen včas, zůstává ve hře další překlenovací úvěr pro Řecko, řekl mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho. S případným překlenovacím úvěrem musejí formálně souhlasit i ty členské země Evropské unie, které nejsou v eurozóně, tedy i Česko. Dnes večer proto podle DPA budou zástupce všech 28 členských zemí EU vyjednávači telefonicky informovat o stavu rozhovorů ohledně další pomoci Řecku. Na tomto expertním jednání se také budou řešit výhrady německého ministerstva financí k současné dohodě, napsala DPA.

Zdroj: ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity