Úterý 11. 12. 2018

Neprůhledná společnost Saving Funds je v problémech

03.03.2017

Netransparentní společnost Saving Funds ke konci roku 2016 přestala vyplácet výnosy. Začali na to upozorňovat sami investoři i "poradci", kteří tuto pofidérní příležitost nabízeli a často ji označovali jako konzervativní investici. Aktuálně vzrůstají obavy, že se jedná o další ze série podvodů, které v České republice mají nechvalnou tradici.

zpráva Neprůhledná společnost Saving Funds je v problémech


Před touto společností sídlící na Novém Zélandu vydala již v roce 2013 ČNB poměrně suché varování v tom smyslu, že nabízí bankovní služby bez potřebného povolení. Od té doby bylo víceméně ticho po pěšině. Až do teď. Firma má problémy s výplatou peněz a zřejmě po ní „jde“ i policie.

Podle svého webu nabízí Savings Funds vedení bankovních účtů a převody peněz. Firma sice bez okolků přiznává, že ani na domovském Novém Zélandu samozřejmě nemá licenci na bankovní služby, klientům přesto nabízí, tedy spíš donedávna nabízela, „bonusové účty“ s úrokovou sazbou od 7,5 % (na rok) do 11,8 % ročně (na pět let).

Mezinárodní firma, nebo prázdná skořápka?
Co tedy mělo (kromě zmíněného vyjádření ČNB) investory varovat? Kromě slibu vysokého výnosu bez rizika je dalším neklamným znakem každého investičního podvodu naprostá neprůhlednost. Nedá se zjistit, jak firma s penězi klientů nakládá, jak hospodaří – z informační povinnosti, kterou musí plnit každá skutečná finanční instituce, nemají Savings Funds splněho nic.

I webové stránky a smluvní dokumentace, kterou má redakce k dispozici, jsou velmi stručné. Něco málo o firmě ale zjistit jde. Web je sice psaný v angličtině, ale typicky české chybky nebo zkratky v textu ukazují, že ve skutečnosti nejde o žádnou mezinárodní finanční instituci.

To lze ostatně ověřit i v obchodním rejstříku, kde je jako ředitel a majitel firmy zapsaný Michal Kostovčík, nyní z Prahy. Pokud tedy vyloučíme teorii, že za vším ve skutečnosti stojí svobodní zednáři, kteří sídlí hned přes ulici od udávaného sídla Savings Funds ve městě Nelson.

Jinak se toho už kromě data založení v roce 2009 moc nedozvíme. Tedy až na jednu velice zajímavou informaci: konkrétně formulář, kterým firma opakovaně stvrzovala, že nevyvíjela žádnou činnost, a nemusí tedy úřadům dodávat účetní výkazy. Firma na Novém Zélandě je tedy zřejmě jen prázdnou schránkou, která peníze klientů přesměrovávala neznámo kam.

Jestli šlo o čistokrevné investiční letadlo, vyplácející výnosy z vkladů jiných klientů, nebo prostřednictvím Savings Funds někdo „jen“ v rozporu se zákonem získával kapitál pro svoje podnikání, to se teprve ukáže, stejně jako výše škody. Jisté je to, že spolu s ředitelem „v tom lítá“ i řada firem i jednotlivců, kteří Savings Funds v Česku propagovali.

Přišli jste o peníze? Vyděláme vám je zpět!
Redakce má k dispozici pozoruhodný dopis klientům Savings Funds od brněnské firmy Simply Management. Dopis konstatuje, že vklady jsou nedostupné – zmiňuje, že proti Savings Funds vede správní řízení Česká národní banka a účty že zablokovala policie. Česká národní banka samozřejmě probíhající řízení nijak nekomentuje, ale když problémy přiznávají samotní zástupci firmy, není důvod jim nevěřit.

Co by tedy měli klienti Savings Funds dělat, aby se dostali ke svým vkladům? Chvilka víření bubnů… Podepsat půjčku! Jinak řečeno, půjčte nám peníze na delší dobu, my vám na ty výnosy nakonec ještě vyděláme.

Firma s dvoumilionovým základním kapitálem (a bez funkčních webových stránek) má údajně připravený velký developerský projekt v Klecanech u Prahy a klientům slibuje zhodnotit peníze o 15 procent ročně, tedy ještě více než původní vklad u Savings Funds. Část peněz mají dokonce dostat zpět už za tři měsíce.

Hlavním problémem je, že čeští investoři jsou jednoduše nepoučitelní. Stále preferují pofidérní společnosti, které slibují vysoké výnosy, než aby využili renomované společnosti. Výsledkem pak je nejen nedosažení nereálného výnosu, ale mnohdy i ztráta celého vkladu!

Další vývoj kauzy Savings Funds budeme sledovat.

Zdroj: www.penize.cz, www.cnb.cz, www.savingsfunds.co.nz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity