Čtvrtek 13. 12. 2018

Netflix "naředí" své akcie. Je o ně příliš velký zájem

25.06.2015

Americká "on-line televize" Netflix dá svým investorům sedm akcií v hodnotě okolo 100 dolarů za každou, kterou vlastní. Společnost tak reaguje na obrovský zájem ze strany investorů. Cena akcií firmy se totiž od začátku roku už zdvojnásobila. Netflix měl v minulém čtvrtletí okolo 62 milionů předplatitelů a je ve svém oboru největší.Největší světová videotéka Netflix budí zájem nejen diváků, ale také investorů. Hodnota akcií americké firmy se od začátku roku již zdvojnásobila. autor: www.netflix.com

zpráva Netflix "naředí" své akcie. Je o ně příliš velký zájem

Největší světová videotéka Netflix budí zájem nejen diváků, ale také investorů. Hodnota akcií americké firmy se od začátku roku již zdvojnásobila.
autor: www.netflix.com

 

Akcie Netflixu aktuálně míří k hranici 700 dolarů za kus, a jsou tak v rámci hlavního indexu S&P 500 třetím nejdražším titulem.

Dražší jsou jen akcie firmy a webové stránky Priceline.com, což je takový americký "slevomat", působící v oblasti cestovního ruchu, který umožňuje zákazníkům získávat slevy například na letenky nebo na ubytování v hotelech. Jedna akcie Priceline nyní stojí přes 1155 dolarů. Druhé nejdražší akcie v USA má prodejce automobilových dílů a doplňků − společnost AutoZone −, jedna je na burze k mání za 685 dolarů. Mohutně ji ale dohání právě Netflix, jehož akcie nyní stojí 681 dolarů.

Jen pro představu, investoři si nyní mohou za cenu jedné akcie Netflixu koupit skoro osm akcií populární sociální sítě Facebook.

Rozdělení je naplánováno na 14. července, kdy každý investor dostane místo každé své stávající akcie sedm nových cenných papírů za cenu okolo 100 dolarů. Tržní kapitalizace firmy, tedy celková hodnota jejích akcií, tak zůstane stejná jako nyní. Tedy zhruba 41 miliard amerických dolarů. Akciové dělení poukazuje na fakt, že Netflix je na burze aktuálně jednou z nejžádanějších akcií. Z hlediska tržní kapitalizace předběhl i tradiční mediální skupiny, jako je CBS nebo Viacom. Někteří analytici dokonce ještě nedávno zvyšovali cílovou cenu akcií až k 900 dolarům za kus, což by znamenalo ještě 40procentní nárůst oproti stávající ceně.

Americká společnost Netflix, která začínala jako půjčovna DVD, se rychle transformovala v on-line streamovací webovou platformu a začala produkovat i vlastní filmové série, jako jsou například House of Cards, Daredevil nebo Bloodline. I díky tomu roste společnosti počet nových předplatitelů, který v minulém čtvrtletí dosáhl 62 milionů. Akcie Netflixu reagovaly po uveřejnění zprávy růstem o více než dvě procenta.

K podobnému kroku, jaký chystá Netflix, se minulý rok rozhodla i nejhodnotnější společnost na světě − americký Apple, který rozdělil své akcie v totožném poměru.

Důvod, proč firmy k takzvanému akciovému "splitu" přistupují, je jednoduchý. Tento krok umožňuje, aby se akcie stala atraktivnější pro drobné investory, které by cena 600 dolarů za jedinou akcii třeba mohla vyděsit. Podle některých průzkumů je takový krok i indikací, že management firmy má důvěru ve stabilitu ceny akcií své firmy.

Splity částečně vyšly z módy po splasknutí tzv. dot-comové bubliny. Tehdy mnohým společnostem prudce klesla cena jejich akcií. A navíc některé firmy jako Apple či Google tak trochu soupeřily o to, kdo bude mít akcie s největší hodnotou. V roce 2011 došlo v rámci indexu S&P 500 ke splitu akcií v případě 17 firem, loni jich proběhlo 11, letos zatím sedm.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity