Úterý 11. 12. 2018

Nezaměstnanost klesla na 6,1 %, míst bylo nejvíce od roku 2008

10.04.2016

Praha - Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 6,1 procenta z únorových 6,3 procenta. Bez práce bylo 443.109 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Zaměstnavatelé nabízeli 117.335 volných míst, což je naopak nejvyšší březnová hodnota od roku 2008. Oznámil to Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v březnu činila míra nezaměstnanosti 7,2 procenta a bez práce bylo 525.315 lidí.

zpráva Nezaměstnanost klesla na 6,1 %, míst bylo nejvíce od roku 2008

"Zaznamenáváme ochotu zaměstnavatelů investovat do rozvoje. Firmy rozšiřují své současné provozy nebo budují nové. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a rozjíždějí se sezonní práce. V následujících měsících tak nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě klesne," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

"Příznivý vývoj na tuzemském trhu práce pokračuje. Na úrovni 6,1 procenta je míra nezaměstnanosti pro měsíc březen jako takový nejnižší od března roku 2009," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Míra nezaměstnanosti klesá s tím, jak si česká ekonomika vede dobře jako celek. V jarních měsících navíc trhu práce pomáhají příznivé sezonní faktory, tedy více pracovních příležitostí ve stavebnictví, zemědělství či v oborech souvisejících s cestovním ruchem, dodal.

o_1ag0i31dlbph10djfglmmj18rue.gif

 

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu všech 77 regionů. Nejnižší zůstává nadále nezaměstnanost v Praze, kde činí 4,1 procenta. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to devět procent. Mezi okresy je nejnižší nezaměstnanost na Rychnovsku a Praze-východ (shodně 2,5 procenta), nejvyšší pak na Mostecku (11,4 procenta) a na Bruntálsku (10,9 procenta).

Řada regionů hlásí nárůst poptávky po sezonních pracovnících ve stavebnictví, v zemědělství, pohostinství, turistickém ruchu, ve službách či v lázeňství. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce.

o_1ag0i2ratt64mb81r6b1re76t9c.gif

 

Už nyní evidují některé kraje vyšší zájem zaměstnavatelů o zaměstnance na krátkodobé pracovní poměry, tedy letní brigády. Hledají například kuchaře, číšníky, servírky, uklízeče, pomocníky v zahradnictví a ve stavebnictví. Poptávka je i po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny. Objevují se též nabídky pro plavčíky nebo dozor na dětských letních táborech.

Na jedno volné pracovní místo připadá 3,8 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (18,6), Ústí nad Labem (14,8), Bruntál (13) a Chomutov (11). Nejlépe na tom je Praha-východ, kde na jedno volné místo připadá 1,1 uchazeče.

o_1ag0i2ku5jl7ku5f187f91bh1a.gif

Zaměstnavatelé v březnu nabízeli o 2509 volných míst více než v únoru, a dokonce o 41.285 více než před rokem. Nejvíce volných pozic je v Praze, a to 17.077. Přesto se vysoký počet nabízených pozic často nedaří z různých důvodů obsadit. "Kromě nedostatku praxe, kvalifikace, dovedností a znalostí ze strany uchazečů o zaměstnání to může být úroveň nabízené mzdy, práce na směny, například v případě rodičů malých dětí či osob se zdravotním postižením, fyzicky náročná práce, vysoké nároky ze strany zaměstnavatele či nejistota v podobě termínovaných smluv. Problémem může být i omezená mobilita," uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti ÚP ČR Jan Karmazín.

Zdroj: ČTK 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity