Pátek 18. 01. 2019

Nezaměstnanost v Česku klesá. Díky rostoucí ekonomice

08.11.2016

Říjnová nezaměstnanost klesne na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků. Důvodem poklesu je především pokračující solidní výkon ekonomiky. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za říjen v úterý 8. listopadu.

zpráva Nezaměstnanost v Česku klesá. Díky rostoucí ekonomice

"Rostoucí ekonomická aktivita tlačí nezaměstnanost směrem dolů. Nicméně podmínky na trhu práce už jsou dost utažené a vhodná volná pracovní síla je nedostatkové zboží. To se také projevuje na pomalejším poklesu podílu nezaměstnaných," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Trh práce byl v říjnu podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy na jedné straně schopen poměrně rychle vstřebat čerstvé absolventy, na druhou stranu se stále projevuje sílící nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po pracovních pozicích. "Přes pokračující pokles nezaměstnanosti nelze očekávat, že letos sestoupí pod pět procent. Do konce roku naopak vzroste na 5,4 procenta. Důvodem bude - jako každý rok - zejména postupné utlumování sezonních prací," uvedl.

Současný stav podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka vytváří ideální podmínky pro růst mezd. "Zatímco před třemi lety byla jedním z hlavních problémů české ekonomiky vysoká nezaměstnanost, tak v současnosti je problémem nedostatek vhodných pracovníků. V regionech s velmi nízkou nezaměstnaností je navíc pro firmy velmi obtížné či téměř nemožné najít zaměstnance," upozornil.

Zdroj: Týden 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity