Středa 12. 12. 2018

Nezaměstnanost v květnu klesla podle odhadů na 5,4 procenta

08.06.2016

Nezaměstnanost v květnu klesla na 5,4 procenta z dubnových 5,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je především pokračující dobrý výkon ekonomiky a nárůst sezónních prací. Úřad práce ČR zveřejní údaje ve středu 8. června.

zpráva Nezaměstnanost v květnu klesla podle odhadů na 5,4 procenta

"Za poklesem nezaměstnanosti stála především pozitivní sezónnost s tvorbou pracovních míst v zemědělství, stavebnictví a službách," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil, že situace na pracovním trhu se zlepšuje již přes dva roky.

Tempo poklesu míry nezaměstnanosti ovšem podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela zvolňuje. "Už v dubnu podíl nezaměstnaných klesl v podstatě pouze díky sezónnosti a ani za květen neočekáváme jiný výsledek," uvedl.

Nezaměstnanost bude podle Nováka klesat i nadále až k pěti procentům ke konci roku. "Již nyní však pokles nezaměstnanosti začíná narážet na přirozené limity, ať již se jedná o nesoulad mezi kvalifikací uchazečů a poptávkou po uchazečích ze strany firem, či nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po uchazečích v rámci jednotlivých regionů," uvedl.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity