Pondělí 21. 01. 2019

Nezaměstnanost v Řecku se snížila, spotřebitelské ceny klesají

10.07.2015

Atény - Míra nezaměstnanosti v Řecku se v dubnu snížila na 25,6 procenta z březnových 25,8 procenta a byla nejnižší od července 2012. Spotřebitelské ceny však dále klesají, v červnu se meziročně snížily o 2,2 procenta a nižší byly již 28. měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.

zpráva Nezaměstnanost v Řecku se snížila, spotřebitelské ceny klesají

Muž s eurobankovkou v ruce na ovocném trhu v Aténách. ČTK/AP Emilio Morenatti

 

Na rekordní úroveň se míra nezaměstnanosti dostala v září 2013, kdy činila 27,9 procenta. Loni díky stabilizaci ekonomiky po prudkém poklesu se začala snižovat. Stále však patří mezi nejvyšší v eurozóně a ve srovnání s průměrem eurozóny, který v dubnu činil 11,1 procenta, je více než dvojnásobná.

Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se spotřebitelské ceny v červnu snížily o 1,1 procenta, a jejich pokles tak zpomalil z květnových 1,4 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali naopak zrychlení poklesu na 1,6 procenta.

Nejvyšší byla deflace v Řecku v listopadu 2013, kdy ceny klesly meziročně o 2,9 procenta. Celá eurozóna se v květnu po pěti měsících poklesu a stagnaci cen vrátila k inflaci díky růstu cen potravin, tabáku a služeb, které vyrovnaly pokles cen energií.

Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,2 procenta a po křehkém oživení z loňského roku se tak vrátila k recesi. Evropská komise odhadla, že ekonomika vzroste letos o půl procenta, zavedení kontroly pohybu kapitálu a zavření bank však podle analytiků zpomalilo ekonomickou aktivitu, další vývoj je tak nejistý.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity