Sobota 15. 12. 2018

Nižší ceny ropy mohou citelně dopadnout na akciový trh

12.08.2016

Víte, komu hodně vadí klesající ceny ropy? Vládním investičním fondům v zemích, jejichž příjmy závisí právě na těžbě a prodeji ropy. Analytici z JPMorgan nyní počítají s tím, že ceny ropy se budou v letošním roce v průměru pohybovat na 40 dolarech za barel (dosavadní průměr se pohybuje na 42 dolarech za barel). Jejich předchozí projekce hovořily o 45 dolarech za barel.

zpráva Nižší ceny ropy mohou citelně dopadnout na akciový trh

V zemích vyvážejících ropu tak dojde k většímu než předpokládanému zhoršení bilancí běžných účtů a tyto země a jejich investiční fondy tak budou muset prodat více aktiv. JPMorgan tvrdí, že kdyby vývoj odpovídal situaci v loňském roce, jejich rezervy by klesly celkem o 150 miliard dolarů a aktiva investičních fondů o 50 miliard dolarů. Pokud by ale letos dosáhla průměrná cena ropy 40 dolarů za barel, rezervy by klesly o 170 miliard dolarů a aktiva fondů o 75 miliard dolarů. 

„Pokud bychom předpokládali, že státní investiční fondy budou prodávat aktiva ve stejné struktuře, jako je jejich celková alokace, zbaví se 118 miliard dolarů vládních dluhopisů a 45 miliard obchodovaných akcií. Pokud by pak ceny ropy klesly pod úroveň 40 dolarů za barel, tlak na prodeje akcií by ještě vzrostl. Situace by se podobala vývoji na konci minulého roku a počátku roku letošního,“ píše JPMorgan.

V následující tabulce jsou vyznačeny dva scénáře týkající se průměrných cen ropy v letošním roce na 45 a 40 dolarech za barel. Jednotlivé částky ukazují výši vynucených prodejů u akcií, vládních dluhopisů, korporátních obligací a hedge fondů. U každého scénáře jsou vyznačeny prodeje podle průměrné alokace a v případě, že by se fondy během prodejů zaměřovaly zejména na dluhopisy:

o_1apvbmlu8k69ook19rrbup1l3ka.pngZdroj: Patria 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity