Pondělí 10. 12. 2018

Norsko po podpoře elektromobilů zavede daň z Tesly

17.10.2017

Norsko je evropský (a patrně i světový) lídr v prodejích elektromobilů na hlavu. Mohla za to štědrá podpora těchto aut a naopak vysoká daňová zátěž vozidel se spalovacím motorem. Teď je vše ale jinak, uvedl britský web Business Insider s odkazem na norská média.

zpráva Norsko po podpoře elektromobilů zavede daň z Tesly

Norská vláda před několika měsíci zastavila svou politiku podpory elektromobilů a zcela ji přepracovala. Zjistilo se totiž několik věcí. Sice se podporoval prodej elektromobilů a v Norsku jich bylo registrováno nejvíc na světě (29 % ze všech nových registrací), ale zároveň to přineslo mnoho zajímavých souvislostí. Například původní projekt, že elektromobily budou moci využívat pruhy pro autobusy, padl po několika měsících, kdy se autobusy dostaly do „elektrických“ kolon.

Druhým velkým problémem se stalo dobíjení. Infrastruktura není tak rozvinutá, aby dokázala najednou uspokojit tolik aut. I proto v několika norských městech apelovali na zákazníky, aby si elektromobil nekupovali, pokud ho akutně nepotřebují, protože se prostě může stát, že si auto nenabijí.

Třetí problém, který pak byl reflektován právě novou daní, je, že lidé silně využívali pobídky k nákupu velkých a luxusních elektromobilů, jako je Tesla Model X nebo Tesla Model S. A jak říká norské ministerstvo životního prostředí, „velké elektromobily opotřebovávají silnice úplně stejně jako velká auta se spalovacím motorem“.

„Jedinou jejich výhodou je, že produkují méně emisí,” řekl Hans Andreas Limi z norské konzervativní Pokrokové strany.

A tak vznikne daň na auta nad hmotnost dvě tuny, kterou už dnes mnozí překřtili na „daň za Teslu“, protože dosavadní prodávané a výše uvedené modely přesahují tuto hranici. Daň by měla čítat v přepočtu přibližně 190 000 Kč u vozu Tesla Model X. Přesto by pořízení elektromobilu mělo být výhodnější než pořízení srovnatelného vozu se spalovacím motorem.

Zdroj: Novinky

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity