Pátek 18. 01. 2019

O2 má lepší zisk, než se čekalo. Operátor také překvapil návrhem na rozdělení peněz nad rámec dividendy

25.10.2016

Ve třetím čtvrtletí dosáhla telekomunikační společnost ovládaná Kellnerovou PPF čistého zisku 1,46 mi­liardy korun. Zisk O2 ve sledovaném období vzrostl meziročně o 4,2 procenta, téměř stejným tempem jako ve druhém čtvrtletí. Pokles celkových výnosů se zastavil. Management navrhuje vyplatit akcionářům peníze nad rámec dividendy. Chce postupně rozdělit až 11,2 miliardy korun, tedy 36 korun na akcii, z takzvaného fondu emisního ážia.

zpráva O2 má lepší zisk, než se čekalo. Operátor také překvapil návrhem na rozdělení peněz nad rámec dividendy

O2, které v tuzemsku provozuje druhou největší síť mobilních telefonů, udrželo ve třetím čtvrtletí tempo růstu zisku. Firma vydělala na zájmu zákazníků o mobilní data a o internetovou televizi. Operátor v úterý také oznámil, že vedení navrhne rozdělení peněz z mimořádného fondu.

Čistý zisk ve sledovaném období vzrostl meziročně o 4,2 procenta na 1,46 miliardy korun. Stejným tempem rostl zisk i ve druhém čtvrtletí. O2 se tentokrát ale podařilo také zastavit pokles celkových výnosů, který trvá už déle než osm let. Výnosy, včetně byznysu na Slovensku, vzrostly o 1,9 procenta na 9,5 miliardy korun. Výnosy, provozní i čistý zisk mírně předčily očekávání analytiků, která shromáždila agentura Bloomberg. "Celkově hodnotíme zveřejněné výsledky pozitivně. Hlavně stabilizace na úrovni tržeb má z našeho pohledu velkou váhu," řekl vedoucí akciových analýz banky J&T Milan Vaníček.

Společnost, ve které je většinovým vlastníkem finanční skupina PPF Petra Kellnera, vsází na snižování nákladů a na poptávku po datových službách. Tato strategie má vyvážit pokles zájmu o pevné linky a propad výnosů z volání a SMS, kde dominují neomezené balíčky. Tým generálního ředitele Tomáše Budníka také spoléhá na nové služby, hlavně na budoucí příjmy z internetové televize, v současnosti nejrychleji rostoucí část byznysu firmy. Díky televizi po internetu domácnosti platí víc za pevné linky.

O2 ale překvapila ještě dalším oznámením: management navrhne výplatu mimořádných prostředků nad rámec plánované výplaty dividend. Jedná se o prostředky z takzvaného ážiového fondu, který obsahuje 11,2 miliardy korun získaných emisí akcií. Z něho by akcionáři dostali 4 koruny na každou akcii. Ve výplatě by firma mohla pokračovat i v budoucnosti. "Nejedná se o jednorázovou výplatu, ale o udržitelný způsob postupné výplaty celého emisního ážia v aktuální výši 36 korun na akcii," uvedla společnost v tiskové zprávě.

Jde o plán, který zmínil předseda dozorčí rady Martin Štefunko už loni v létě při rozhovoru s novinářem Miroslavem Motejlkem. Když Motejlek 25. srpna uveřejnil video, ve kterém Štefunko o možnosti rozdělení ážiového fondu mluvil, akcie posílily o 13 procent. Firma tehdy sklidila kritiku investorů za to, že citlivá informace nebyla zveřejněna standardním způsobem pro všechny.

Nárůst zisku a oznámení o možné mimořádné výplatě akcionářům přichází v době, kdy PPF více než kdy jindy potřebuje růst ceny akcií O2. Ve hře je totiž snaha udržet titul v prestižním akciovém indexu MSCI. Maximální hodnota akcií v posledních dvou týdnech měsíce totiž zvyšuje pravděpodobnost, že O2 splní podmínky setrvání v MSCI a udrží se v něm i od prosince, kdy dojde ke změnám ve složení klíčového indexu. MSCI sledují globální investoři a vyřazení z indexu by znamenalo propad ceny. Pozici v indexu ohrozil nárůst nové akcie na pražské burze - Monety Money Bank.

Návrh managementu na postupné rozdělení emisního ážia je podle Vaníčka z J&T "velmi důležitá informace". Analytik očekává pro tento rok běžnou dividendu nejméně stejnou jako za minulý rok, tedy 16 korun na akcii. Připočtou-li se k tomu další čtyři koruny z emisního ážia a efekt odkupu vlastních akcií, který společnost již realizuje, vzrostla by návratnost investice do akcie operátora na 10,75 procenta. "Musíme však připomenout, že nadále existuje riziko spojené s indexem MSCI." Podle dřívějších odhadů J&T by v případě vyřazení z indexu mohla akcie ztratit mezi pětinou až téměř třetinou své hodnoty. Právě při takovém propadu by podle analytika byly akcie atraktivní investicí kvůli dividendovému výnosu. "Ať už O2 v indexech MSCI zůstane, či nikoliv, tak se jedná o velmi atraktivní dividendový titul," upozorňuje Vaníček.

Data, data, data

Do hospodaření O2 ve třetím čtvrtletí se krom úspor a rostoucího zájmu zákazníků o data v mobilech také promítl pokračující tlak na nižší ceny zejména u firemních zákazníků. Od května se také projevuje dopad nové regulace roamingu, kterou tlačí Evropská unie na zlevnění mezinárodního volání.

Operátor se proto snaží přijít s novinkami, aby uživatelé chytrých telefonů chtěli platit víc za internet v mobilu a domácnosti aby utratily víc za služby po pevných linkách. Přes mobil začal například nabízet i možnost cestovního pojištění.

"Přes negativní dopad regulace roamingu na naše mobilní výnosy v Česku i na Slovensku jsme díky zájmu zákazníků o nové služby udrželi výnosy za prvních devět měsíců na úrovni loňského roku a zvýšili čistý zisk o osm procent," komentoval finanční ředitel Tomáš Kouřil úhrnné výsledky za první tři čtvrtletí.

Počet zákazníků s internetem v telefonu vzrostl na 1,74 milionu. Už 55 procent telefonů v síti O2 je v kategorii takzvaných "chytrých," a téměř třetina všech přitom podporuje čtvrtou generaci datového přenosu, takzvané LTE.

Boj o udržení zákazníků probíhá i u pevných linek, které měl někdejší telekomunikační monopol v minulosti téměř v každé domácnosti. Počet domácností, které k volání využívají pevnou linku, meziročně klesl o 16 procent na 727 tisíc. Už nejméně páté čtvrtletí ale roste počet linek s rychlým internetem na bázi VDSL. Také se zvětšil počet těch, kteří linku využívají pro příjem internetové televize: v současnosti má službu více než 220 tisíc domácností.

Právě internetová televize je to, čím se O2 snaží zákazníky u pevných linek udržet. Technologie totiž skýtá divákům možnosti, které klasická televize nemá − třeba zpětné zhlédnutí filmů nebo výběr pořadů z archivu. Letos O2 spustila i vlastní sportovní kanál O2 Sport a nový kanál zaměřený výhradně na kopanou. Firma také investuje do nákupu práv na sportovní utkání.

Společnost potvrdila svoji již dříve oznámenou dividendovou politiku. Chystá se vyplatit 90 až 110 procent čistého zisku akcionářům. Za celý rok očekává O2 provozní zisk EBITDA mezi 10,4 a 10,7 miliardy korun a čistý zisk v rozmezí od 5,1 do 5,4 miliardy korun. I v případě spodní hranice by to představovalo nárůst oproti výsledkům za loňský rok.

Vývoj akcií O2

o_1avtemhkmtcb1hk11fj1155s1or0a.jpgZdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity