Čtvrtek 19. 07. 2018

Obrat u hypoték. Největší banky zdražují, další se přidají

15.06.2015

Po více než roce končí zlevňování na rekordně nízké ceny. Úrokové sazby ovšem neporostou skokově.

zpráva Obrat u hypoték. Největší banky zdražují, další se přidají

Praha - Dvě největší banky, které dohromady ovládají zhruba polovinu hypotečního trhu, zvyšují sazby pro úvěry na bydlení. Brzy se k nim zřejmě přidá i konkurence. Po více než roce tak končí nepřetržité zlevňování na rekordně nízké hodnoty, které se podle statistiky Fincentrum Hypoindex v dubnu zastavilo na průměrné sazbě 2,11 procenta.

"Komerční banka mírně zvýší od 15. června své minimální sazby hypotečních úvěrů," říká mluvčí banky Pavel Zúbek. Minimální sazby u fixací v délce tři až pět let banka zvýšila z 1,99 na 2,09 procenta, v případě fixací do sedmi let sazba roste z 1,99 na 2,19 procenta a u hypoték s nejdelší fixací od osmi do patnácti let vzrostla o 0,3 procentního bodu - například desetiletá tak začíná na 2,69 procenta. "Měsíční splátka u průměrné hypotéky ve výši 1,7 milionu korun se zvýší maximálně v řádu desetikorun," dodává Vladimír Jeřábek, člen představenstva Komerční banky.

Kvůli rostoucím cenám zdrojů na mezibankovním trhu zvyšuje v půlce června sazby i Hypoteční banka, a to v rozmezí do 0,50 procentního bodu. "Změna bude patrná u dlouhodobých fixací. Krátkodobé zůstanou beze změny nebo s minimálním rozdílem," upřesňuje Marie Mocková, mluvčí jedničky na hypotečním trhu. Hypoteční banka dosud u nejběžnějších hypoték, které pokrývají 85 procent hodnoty nemovitosti, půjčovala s garantovanou sazbou 2,59 procenta při fixaci tři až deset let.

"Jedná se o milník - zvyšování úrokových sazeb jsme rok a půl nezažili. Na začátku či v průběhu příštího týdne očekáváme reakci ostatních bank," komentuje ohlášené zdražení Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance. "Ovšem nemyslíme si, že sazby porostou zásadně. Vnímáme to jako přirozenou reakci na vývoj na mezibankovním trhu a zatím kalkulujeme po zbytek roku se scénářem střídavých nárůstů a poklesů průměrných úrokových sazeb," dodává.

Spořitelna útočí
Zdražení u konkurence chce využít Česká spořitelna, která v prvním čtvrtletí klesla na pozici trojky hypotečního trhu za Komerční banku (podle objemu nových úvěrů). Do 5. července láká na akční nabídku hypoték s osmiletou fixací a garantovanou sazbou 2,19 procenta, která při sjednání pojištění schopnosti splácet spadne na 1,99 procenta. "Vzhledem k tomu, že se zdroje na mezibankovním trhu opravdu zdražují, jde o ideální možnost, jak si výhodně zajistit velmi levnou sazbu na dlouhou dobu," říká Pavla Kozáková z tiskového centra spořitelny.

Za zmiňovaným růstem cen zdrojů na mezibankovním trhu stojí lepšící se ekonomická situace v Evropě. "Skokový růst výnosů započal v druhé polovině dubna na německém trhu. Podobný vývoj pak nastal i na českém trhu," vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Výnosy desetiletého českého státního dluhopisu vzrostly z dubnových 0,4 procenta až téměř k 1,2 procenta. Vyšší výnosy pak musejí investorům nabídnout i banky a tím jejich náklady na obstarání peněz rostou.

"Růst výnosů je spojen s optimističtějším výhledem na vývoj ekonomiky, růstem inflace a s tím i inflačních očekávání. To jsou faktory, které do velké míry ovlivňují sazby delších splatností," shrnuje důvody pro zdražení hypoték Seidler.

Další banky ho zatím neoznámily, ale většina z nich mírný nárůst sazeb očekává. "Tlak na zvyšování sazeb u nás stejně jako v jiných bankách posiluje. Pro klienty je výhodné sjednat hypotéky co nejdříve, úrokové sazby skutečně s velkou pravděpodobností porostou," říká Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Na podzim mohou sazby opět klesat
Bankéři, stejně jako Ostatek, zároveň zdůrazňují, že se lidé nemusí bát žádného skokového zdražení. "Pokud ekonomiku nepostihne nějaký zásadní šok, nečekáme v krátkodobém horizontu žádný prudký růst sazeb a výrazný dopad na klienty," říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. "Tvrdá konkurence mezi bankami nedovolí výrazné zvýšení sazeb," dodává Radim Kovács, mluvčí Sberbank.

Jakékoli zdražování vylučuje jen mBank. "Cena zdrojů na bankovním trhu průběžně mírně roste, ale nějaké zvýšení, které by v tuto chvíli ospravedlňovalo zdražení, nepozorujeme. My jsme naopak sazby od června snížili," říká Martina Holúbková, produktová manažerka hypotečních úvěrů mBank.

Potvrzuje se tak předpoklad Libora Ostatka, který očekává, že se banky v reakci na zdražení u konkurence rozdělí do dvou skupin. "Jedna zvýší sazby. Půjde o banky, které chtějí držet ziskovost. Druhou skupinu vytvoří banky, které budou, alespoň po nějakou dobu, držet sazby na současné úrovni s cílem posílit tržní podíl," upřesňuje.

Rekordní rok
Ostatek připomíná, že v létě banky tradičně sazby spíše zvyšují a sjednaný objem hypoték mírně klesá. "Rozhodujícím obdobím pro tento rok bude podzim. Zde očekáváme tvrdý konkurenční boj a možné snížení sazeb," dodává.

Hypoteční trh má přitom nakročeno k dalšímu rekordu. Podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj v prvním čtvrtletí roku 2015 vzrostl objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně o 25 procent. Podle prognózy společnosti Golem Finance by banky měly za celý rok 2015 sjednat hypotéky za zhruba 175 miliard korun. Dosavadní rekord drží rok 2013 se zhruba 150 miliardami.

Trh i nadále táhnou právě rekordní nízké sazby. Průměrná výše hypotéky v dubnu vzrostla na 1 783 330 korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde zhruba na 9115 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,29 procenta, byla splátka u tohoto úvěru o 2940 korun měsíčně vyšší.

Následující tabulka ukazuje, že Hypoteční banka a Komerční banka mají na trhu zhruba poloviční podíl. Když tedy obě banky nyní zvyšují sazby, bude to mít na trh zásadní dopad. Jde o data za první čtvrtletí roku 2015.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity