Sobota 19. 01. 2019

Odkup akcií Kofoly napadl u soudu její hlavní konkurent

10.08.2017

Karlovarské minerální vody podaly k soudu návrh na zastavení akcionářských změn ve společnosti Kofola. Soud návrhu nevyhověl. Firma, která je jedním z minoritních akcionářů Kofoly, se ale odvolá. Mezi největšími konkurenty na poli výroby nealkoholických nápojů v Česku nejde o první podobnou kolizi.

zpráva Odkup akcií Kofoly napadl u soudu její hlavní konkurent

Mezi Karlovarskými minerálními vodami (KMV) a Kofolou eskaluje nový spor. Čerstvý projev jejich konkurenčního boje nedávno řešil pražský městský soud. KMV začátkem srpna soud požádaly o předběžné opatření, které by zastavilo plánovaný odkup akcií Kofoly její dceřinou společností Radenska. Ta chce za cenu 440 korun (o osm procent více, než byla cena titulu na burze v čase červnového zveřejnění nabídky) získat až pět procent akcií Kofoly.

Soud sice návrh KMV zamítl, ovšem firma už včera oznámila, že se proti tomu odvolá. Tím se může transakce dál zkomplikovat. Je přitom součástí širších změn akcio­nářské struktury Kofoly, na jejichž konci má být upevnění pozice rodiny Samarasových.

Jejich dlouholetým rivalem je jiná podnikatelská rodina Pasqualových, která ovládá KMV. Firma teď může plány konkurenta u soudu napadat mimo jiné proto, že je, jak se nyní ukázalo, v Kofole minoritním akcionářem. "Podíl je nižší než jedno procento. Akcie byly získány na volném trhu v rámci veřejné nabídky spojené s emisí těchto akcií v závěru roku 2015," uvedl právní zástupce KMV Martin Hanzl. "Jelikož je Kofola významným hráčem na dvou pro KMV nejvýznamnějších trzích v Česku a na Slovensku, přišlo nám přirozené se o koupi akcií zajímat. Získání akcií považujeme za standardní finanční investici," dodal Hanzl.

KMV tvrdí, že prodej akcií Kofoly Radenske diskriminuje minoritní akcionáře, a v důsledku může mít negativní dopad na cenu akcií. "Pro realizaci odkupu akcií je nutný souhlas valné hromady. Ta však neproběhla a dodatečné svolání valné hromady na 25. srpna ke zpětnému schválení transakce nelze akceptovat," uvedl dále Hanzl.

Kofola s důvody návrhu na předběžné opatření nesouhlasí a kroky KMV označuje za účelové. Přesto některé připomínky zohlednila v novém návrhu odkupu akcií.

"KMV jakožto jeden z minoritních akcionářů a zároveň jeden z hlavních konkurentů Kofoly v oblasti výroby a prodeje nealkoholických nápojů ve střední Evropě hodlají zahájit další soudní spor, jak již v minulosti činily. V tomto případě nicméně KMV vtahují do dlouhodobých neshod i další minoritní akcionáře společnosti, kteří v dobré víře akceptovali nabídku na odkup akcií," napsala Kofola na svém webu v reakci na vývoj této kauzy.

"Děkujeme společnosti KMV, že jako minoritní akcionář pečlivě sleduje dění v Kofole. Obrátila se na nás s námitkami k procesu výkupu pěti procent akcií dceřinou společností Radenska. I když si myslíme, že náš postup byl v pořádku, doplnili jsme jej tak, abychom rozumným komentářům KMV vyhověli a ochránili tak všechny ostatní akcionáře před případnou právní nejistotou," doplnil pro HN největší akcionář Kofoly Jannis Samaras.

V postupu KMV ale spatřuje především konkurenční boj a kauzu označuje za umělou. Samaras, který Kofolu zároveň řídí, argumentuje i tím, že se žádný z dalších akcionářů s jakýmikoliv námitkami proti plánu restrukturalizace akcio­vých podílů mezi největšími vlastníky Kofoly na něj neobrátil.

Jednou z reakcí Kofoly už nicméně bylo třeba to, že až do 18. srpna prodloužila lhůtu, do které se mají zájemci o odkup akcií přihlásit. Dosud platil termín 31. července. Zároveň firma umožnila těm, kdo už s odkupem souhlasili, svoje rozhodnutí odvolat, pokud se nechtějí vystavit riziku soudního sporu s KMV.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity