Pátek 18. 01. 2019

Odpusťte Řecku jeho dluhy, naléhá MMF na Evropu

16.08.2015

Mezinárodní měnový fond (MMF) vybídl evropské věřitele Řecka, aby přikročili k opatřením, která této zemi zmírní dluhovou zátěž. Rozhodnutí o poskytnutí dalšího financování Řecku prý fond učiní tehdy, až budou učiněny kroky s cílem zajistit, že dluhové břemeno Řecka bude udržitelnější.

zpráva Odpusťte Řecku jeho dluhy, naléhá MMF na Evropu

"Během návštěvy jsme úzce spolupracovali s řeckými úřady i s našimi evropskými partnery, uvedla v prohlášení šéfka mise MMF pro Řecko Delia Velculescuová.

"MMF... posoudí svou účast v poskytnutí dodatečného financování Řecku, jakmile budou učiněny kroky k programu (řeckých) úřadů a ke zmírnění dluhu," stojí také v textu.

Podle analýzy o udržitelnosti řeckého dluhu, ke které se ve čtvrtek dostala agentura Reuters, mají věřitelské instituce, které s Řeckem sjednaly předběžnou dohodu o třetím záchranném programu, "vážné obavy" o udržitelnosti řeckého státního dluhu. Domnívají se však, že snížení jeho nominální hodnoty, se lze vyhnout.

Zpět na udržitelnou úroveň by prý dluh mohla vrátit "vhodná kombinace" prodloužení lhůt splatnosti.

MMF už dříve avizoval, že dává přednost odpisu řeckého dluhu. Proti takovému řešení je ale vláda v Německu. Ta se naopak staví otevřeněji vůči možnosti prodloužit splátek. 

Zdroj: Týden

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity