Pondělí 21. 01. 2019

Oettinger: Řecká vláda zřejmě začne brzy platit dlužními úpisy

07.07.2015

Berlín - Řecká vláda bude pravděpodobně v brzké době nucena začít hradit účty a vyplácet mzdy a důchody ve formě dlužních úpisů. Země by se tak stala nezpůsobilou pro setrvání v eurozóně. V rozhovoru s německým listem Bild to řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

zpráva Oettinger: Řecká vláda zřejmě začne brzy platit dlužními úpisy

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. ČTK/AP Ivan Sekretarev

 

"Insolventní země, která zavádí paralelní měnu, nepatří do měnové unie," uvedl Oettinger. "Nacházíme se v kuriózní situaci, kdy Řecko je sice členem eurozóny, ale nemá téměř žádná eura," dodal.

Kvůli řecké dluhové krizi se dnes bude konat mimořádný summit eurozóny. Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí slíbil, že na summitu představí nový návrh řešení řecké dluhové krize poté, co Řekové v nedělním referendu odmítli podmínky mezinárodních věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci. Oettinger nicméně upozornil, že nová jednání s Řeckem nebudou mít smysl, pokud budou Atény nadále odmítat reformy.

Řecké banky dnes zůstávají zavřené a Řekové tak mohou nadále vybírat peníze pouze z bankomatů. Denní limit pro jednu kartu zůstává 60 eur (zhruba 1600 Kč).

ECB se v pondělí rozhodla znovu ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Zároveň zpřísnila podmínky pro záruky požadované od řeckých bank za nouzové úvěry; podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací však tento krok nebude mít na fungování bank žádný dopad.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity