Pátek 18. 01. 2019

Optimismus Čechů ohledně ekonomiky je nejvýš od předkrizových let

30.07.2015

Praha - Optimismus Čechů ohledně ekonomického vývoje země je nejvyšší od předkrizových let. Množství lidí, kteří předpokládají zlepšení v hospodářství, letos v červnu poprvé od ledna 2006 převýšil podíl Čechů, kteří očekávají zhoršení. Zlepšení čekalo letos v červnu 28 procent oproti 22 procentům v lednu, lidí očekávajících horší vývoj naopak ubylo z lednových 27 procent na 17 procent v červnu. Skoro polovina lidí ale stále čeká, že ekonomický vývoj se letos nezmění. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

zpráva Optimismus Čechů ohledně ekonomiky je nejvýš od předkrizových let

Optimismus Čechů ohledně ekonomiky je nejvýš od předkrizových let. ČTK

 

"Celkově jsou aktuální očekávání vývoje ekonomické situace nejlepší od roku 2006, přičemž velmi výrazný je rozdíl hlavně oproti období od roku 2009 do počátku roku 2014," uvedli autoři průzkumu.

Roste také optimismus Čechů ohledně současné ekonomické situace ČR. Jako špatnou ji v červnu vidělo 31 procent lidí, což je nejméně od roku 2008, tedy období před nástupem ekonomické krize. "Aktuální podíl kritického hodnocení ekonomické situace je o 37 procentních bodů nižší než v září 2013, od kterého podíl negativního hodnocení až doposud prakticky soustavně klesal," podotklo CVVM.

Jako dobrý vidí současný stav ekonomiky nadále necelá čtvrtina lidí. Mírně proti květnu na 43 procent vzrostl počet lidí, kteří nynější hospodářskou situaci označili za ani dobrou, ani špatnou.

Dobrou životní úroveň domácnosti má podle vlastního vyjádření 44 procent dotázaných, z toho šest procent ji vidí jako velmi dobrou. Naopak za špatnou ji považuje 17 procent lidí, z toho čtyři procenta za velmi špatnou. Téměř dvě pětiny obyvatel Česka pak životní úroveň své domácnosti charakterizují jako ani dobrou, ani špatnou. "Oproti předchozímu výzkumu z května 2015 se hodnocení životní úrovně domácnosti významně nezměnilo," uvedli autoři průzkumu.

CVVM se v průzkumu mezi 8. až 15. červnem dotazovalo 1022 lidí ve věku od 15 let.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity