Pátek 18. 01. 2019

Otec bitcoinu odhalil svou identitu. Je z Austrálie

03.05.2016

Po letech spekulací, kdo stojí za internetovou měnou bitcoin, se zdá, že zakladatel platebního systému odhalil svou pravou tvář. Muž, který se po léta vydával za Japonce jménem Satoši Nakamoto, je ve skutečnosti 45letý australský podnikatel Craig Steven Wright. Wrightovo autorství potvrdil jednak tvůrčí tým programátorů stojících za digitální měnou, jednak samotný podnikatel, když k tomu podle BBC poskytl technické důkazy.

zpráva Otec bitcoinu odhalil svou identitu. Je z Austrálie

Po letech spekulací, kdo stojí za internetovou měnou bitcoin, se zdá, že zakladatel platebního systému odhalil svou pravou tvář. Muž, který se po léta vydával za Japonce jménem Satoši Nakamoto, je ve skutečnosti 45letý australský podnikatel Craig Steven Wright.

Ten své bitcoinové autorství potvrdil listům The Economist a GQ a televizi BBC. O Australanovi jako možném "otci" digitální měny se přitom spekulovalo už loni v prosinci. Odhaduje se, že Nakamoto alias Wright drží celou jednu sedminu všech světových bitcoinů, což aktuálně odpovídá jmění o velikosti 450 milionů dolarů (10,6 miliardy korun). Jeden bitcoin lze aktuálně koupit zhruba za 450 amerických dolarů.

Wrightovo autorství potvrdil jednak tvůrčí tým programátorů stojících za digitální měnou a jednak i samotný podnikatel. Ten během interview s BBC napsal identifikační klíče vedoucí k prvním emisím bitcoinů, které by měly patřit tvůrci měny Nakamotovi.

Podle vlastních slov se Wright odhalení své identity dlouho bránil, protože si chtěl uchovat soukromí a nechtěl se stát tváří nové měny. "Nynější odhalení mé identity není něčím, co bych sám chtěl," řekl novinářům podnikatel. "Skutečně nechci být veřejnou tváří čehokoliv. Chtěl bych zkrátka jen pracovat, bez nějaké slávy, peněz nebo obdivu," dodal Wright.

Australan, který vystudoval právo a statistiku, má dva doktoráty a vede společnost DeMorgan zabývající se virtuálními měnami, se ocitl v pozornosti médií už loni v prosinci.

Tehdy o Wrightově autorství spekuloval internetový časopis Wired, načež podnikatelův dům v Sydney prohledala australská policie, která se přitom podle oficiálního vyjádření vydala jen na daňovou kontrolu. Wired otce bitcoinu odhalil na základě uniklých e-mailů, které jeho autorství potvrzovaly. Wright ovšem tehdejší odhalení časopisu odmítl komentovat.

Podobně se zachoval i člen Bitcoin Foundation Jon Matonis při své březnové návštěvě Prahy. Na dotaz Hospodářských novin, zda zná Nakamotovu pravou identitu, tehdy odpověděl zamítavě. "O bitcoinu jsem se dozvěděl z e-mailu, který mi poslal Satoši Nakamoto, který bitcoin vynalezl. Já přitom stále nevím, kdo to je. On svou identitu skrývá," uvedl Matonis, který v aktuálním vyjádření pro BBC potvrdil, že Wright a Nakamoto jsou tatáž osoba.

Primárním cílem bitcoinu, který vznikl v roce 2009, bylo přijít s platidlem nezávislým na vůli vlád a centrálních bank. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem.

Měna je naprogramována tak, aby uvolňovala nové peníze stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu má být konečný a zastaví se na čísle 21 milionů. V roce 2033 má být v oběhu 99 procent bitcoinů a úplně poslední se mají dostat mezi uživatele kolem roku 2140.

V současnosti je bitcoin přijímán k placení za širokou škálu zboží a služeb na různých místech. V Česku bylo dosud v Praze a Brně pouze pět bankomatů směňujících koruny za bitcoiny, nově je ale bude možné nakupovat a prodávat například také v 260 prodejnách tabáku Geco.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity