Sobota 15. 12. 2018

Otrokářského prezidenta Jacksona nahradí na dvacetidolarovce otrokyně a aktivistka Tubmanová

21.04.2016

WASHINGTON/PRAHA Mezi lidmi se jí říká Jackson. Americká dvacetidolarová bankovka ale o svůj symbol - sedmého prezidenta USA Andrewa Jacksona - přijde. Nahradí jej aktivistka Harriet Tubmanová, která se tak stane první ženou a prvním Afroameričanem, který bude v současnosti na bankovce.

zpráva Otrokářského prezidenta Jacksona nahradí na dvacetidolarovce otrokyně a aktivistka Tubmanová

Původní plány amerického ministerstva financí počítaly s tím, že změněna bude desetidolarová bankovka, na které je jeden z Otců zakladatelů a 1. ministr financí Spojených států amerických Alexander Hamilton. Místo něj měla být zobrazena žena.
Ve středu však ministr financí Jack Lew oznámil, že Hamilton na bankovce zůstane, jen přibude téma ženských práv na zadní stranu bankovky. Promění se však zásadně dvacetidolarové platidlo.
Na tom je Andrew Jackson, sedmý prezident USA. Ten se proslavil nejvíce reformou monetární politiky, ale s jeho životem se pojí i kontroverze. Jako jediný ze všech amerických prezidentů nejen stovky otroků vlastnil, ale zároveň s nimi obchodoval. Jeho slogan zněl: „Nechť vládne lid“, přičemž za tento lid nepovažoval indiánské a černošské obyvatelstvo.
Jackson také tvrdě prosazoval zákon na vystěhování indiánů z jejich území. Jackson třeba na kmen Čerokíů poslal vojsko, aby je násilně přesunulo o 1900 km jinam. Na cestě jich zemřelo přes 4000, čtvrtina populace Čerokíů.

Otrokářského prezidenta tak na bankovce nahradí Harriet Tubmanová, která se narodila jako otrokyně. Poté, co se jí podařilo v 27 letech utéct, zasvětila svůj život boji za osvobození otroků. Odvedla stovky otroků z jižních států USA do severních států USA pomocí tzv. „Tajné železnice“ (Underground Railroad) - což byla organizace právě pomáhající na cestě uprchlým otrokům.

Během občanské války se Tubmanové povedl husarský kousek. Mezi prvním a druhým červnem 1863 během přepadení železnice vojskem Unie v Jižní Karolíně dostala do bezpečí Severu asi 750 uprchlých černošských otroků. Byla to první vojenská akce v dějinách Spojených států, kterou připravovala a řídila žena.
První bankovky s Tubmanovou se však kvůli složitým přípravám objeví nejdříve v roce 2030.

Zdroj: Lidovky

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity