Pondělí 21. 01. 2019

Pád cen ropy pokazí Rusům novoroční oslavy i rozpočet. Začínají už připravovat krizové scénáře

14.12.2015

Očekává se, že poptávka po novoročních oslavách v restauracích poklesne o polovinu, šetřit začali i bohatí Rusové. Cena ropy klesla na 38 dolarů za barel, ministerstvo financí začalo připravovat krizové scénáře. Pokud cena ropy zůstane na této úrovni, na pokrytí deficitu rozpočtu nebudou stačit ani všechny prostředky rezervního fondu.

zpráva Pád cen ropy pokazí Rusům novoroční oslavy i rozpočet. Začínají už připravovat krizové scénáře

Bývala to doba velkých tržeb. Moskevské restaurace se předháněly v nabídce zábavy a rafinovaných pokrmů. Tento Nový rok ale bude slabý a mnohé podniky vůbec neotevřou. Na vině je ekonomická krize, která nutí šetřit i bohaté Rusy. A může být hůř. Ministerstvo financí nyní vytvořilo scénář, podle kterého by v příštím roce mohl být utracen celý rezervní rozpočtový fond a ještě by to nestačilo.

"Minulý rok jsme uspořádali silvestrovskou oslavu, ale v tomto roce jsme se rozhodli opačně. Z rozhovorů s našimi stálými klienty jsme pochopili, že mají jiné priority. Lidé začali utrácet racionálněji, někdo si za stejné peníze pronajme dům na tři až čtyři dny, někdo bude slavit doma a potom pojede na lyže," řekla ekonomickému deníku RBK Olga Šestakovová, spolumajitelka módní restaurace Simple Pleasures nedaleko Kremlu.

S tím souhlasí i Andrej Petrakov z konzultační společnosti RestCon. Podle něj poptávka po novoročních oslavách klesne oproti loňsku na polovinu.

Někteří majitelé restaurací doufají, že doma zůstanou lidé, kteří byli zvyklí na Nový rok odjíždět do Turecka a Egypta, kam se nyní nesmí létat, a to by je mohlo zachránit. "Lidé, kteří jezdili někam do Hurghady, nepůjdou ale na silvestra do restaurace. To je úplně jiná skupina spotřebitelů," vysvětluje prezident Federace restauratérů a hoteliérů Igor Bucharov.

I ti, kteří budou mít otevřeno, neočekávají žádný zvláštní výdělek. "V minusu nebudeme, ale žádný zvláštní profit z toho také neočekáváme," říká Anastasija Tjurinová, provozní restaurace White Rabbit, která se podle časopisu The Restaurant Magazine dostala do třicítky nejlepších světových restaurací. Na silvestra zde vystoupí popová zpěvačka Polina Gagarinová. Bez ohledu na to, že lístky budou stát od 22 do 55 tisíc rublů (asi 10 až 23 tisíc Kč), honorář zpěvačce nakonec zaplatí sponzor.

Klesající ceny ropy nevyprazdňují jen moskevské restaurace, ale i státní pokladnu. Rozpočet byl přijat s tím, že průměrná cena barelu ropy bude padesát dolarů.

Před měsícem se to zdálo jako konzervativní odhad, jenže už dva týdny se cena pohybuje okolo 40 dolarů, a koncem týdne dosáhla dokonce 38 dolarů.

Ministerstvo financí proto připravilo dva scénáře budoucího vývoje. První počítá s tím, že se nepodaří vyvézt naplánované množství ropy a plynu a také že centrální banka bude mít nižší zisky, než je naplánováno. V takovém případě rozpočtový deficit stoupne na 3,6 procenta. To není takové drama, v rezervním fondu místo očekávaného bilionu rublů zůstane jen 623 miliard. Tento scénář ale kalkuluje s průměrnou cenou ropy padesát dolarů za barel.

Druhý scénář, který počítá s cenou ropy o deset dolarů nižší, už vypadá téměř katastroficky. V takovém případě by deficit rozpočtu dosáhl 5,2 procenta, tedy více než čtyř bilionů rublů. Na jeho pokrytí by šel celý rezervní fond a stejně by vláda musela někde ještě najít 662 miliard rublů z jiných zdrojů.

"Snažíme se nyní zjistit, jak zvýšit příjmy, abychom nemuseli ořezávat výdaje v již přijatém rozpočtu," prohlásil minulý týden na setkání s Vladimirem Putinem vicepremiér Oleg Šuvalov.

Na ministerstvu financí navrhují zvýšit výplatu dividend ve státních společnostech. Tyto firmy by na dividendy mohly mít, pokud zvýší svou efektivitu a odloží méně naléhavé investice. Stejně tak by měly vzrůst příjmy z privatizace. Sami vládní úředníci přitom přiznávají, že najít kupce nebude jednoduché.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity