Sobota 19. 01. 2019

Padající ceny na komoditních trzích zlevní Čechům plyn i elektřinu

02.09.2015

Hroutící se ceny komodit na světovém trhu vylepší rozpočty českých podniků i domácností. Typická domácnost by podle propočtu týdeníku Ekonom mohla ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu. V případě zemního plynu může být úspora až desetiprocentní.

zpráva Padající ceny na komoditních trzích zlevní Čechům plyn i elektřinu

Hroutící se ceny komodit na světovém trhu vylepší rozpočty českých podniků i domácností. Od ledna lze očekávat další snížení cen elektrické energie. V případě plynu nebude nutné čekat na konec roku, cenová válka mezi dodavateli možná vypukne již během podzimu.

Pokud se výrazněji nezmění poplatky za distribuci, mohla by typická domácnost podle propočtu týdeníku Ekonom ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu. V případě zemního plynu může být úspora až desetiprocentní.

Podobný výsledek čeká také energetický konzultant Jiří Gavor, který nově zastává funkci výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií. "Zlevnění elektřiny by se mělo u typické domácnosti pohybovat do pěti procent, u zemního plynu to bude mezi pěti a deseti procenty," odhaduje Gavor.

Na českém trhu se nyní pohybuje okolo šesti desítek dodavatelů elektřiny a plynu. Silně konkurenční prostředí je jistě donutí na pád cen na energetických burzách reagovat. Otázkou zůstává, zda promítnou levnější nákup energie do svých ceníků v plné výši, nebo se pokusí zvýšit si své ziskové marže.

Jak velký prostor se nabízí? Elektřina v základním celoročním pásmu se zatím na pražské energetické burze obchoduje za ceny zhruba o sedm procent nižší, než je průměr loňského roku. Konečný výsledek může být ještě příznivější. Proud v posledních týdnech dál zlevňuje a současně dochází k mírnému posílení kurzu koruny k euru.

Ještě větší prostor k poklesu ceny − okolo 15 procent − se nabízí u zemního plynu. Loni mohl obchodník na německé burze EEX nakupovat v průměru po 25 eurech za megawatthodinu, letos už jen po 21 eurech. Také zde můžeme v posledních týdnech sledovat cenový sešup. Konečné zlevnění bude menší, neboť cena komodity tvoří jen část celkových nákladů na elektřinu a plyn.

První dodavatelé již redukci cen plynu chystají. "S platností od 1. října snižujeme ceny zemního plynu o osm procent pro všechny nové zákazníky i pro ty, kteří využívají náš základní ceník," potvrzuje obchodní ředitel firmy Armex Energy Svetozar Pokorný.

S nabídkou šestiprocentního snížení ceny přichází také společnost MND z podnikatelské skupiny miliardáře Karla Komárka. Jedná se však o akční nabídku, o kterou se zájemci musí sami přihlásit. "Bonus od MND si mohou od září aktivovat jak noví, tak stávající zákazníci," dodává obchodní ředitel MND Ludvík Baleka.

Podobný přístup avizují také největší dodavatelé energií na českém trhu. Například Pražská energetika žádné plošné snížení před koncem tohoto roku nechystá, zákazníci se místo toho dočkají dalších akčních nabídek. Podobné plány má i konkurence. "Připravujeme pro zákazníky akční nabídky produktů s garantovanou cenou," říká mluvčí E.ON Energie Vladimír Vácha.

Za energie tak ušetří hlavně zákazníci, kteří využijí různých akčních nabídek, používaných dodavateli k zachytávání přelétavých klientů. Naopak pasivní odběratelé se vůbec žádné slevy nemusí dočkat.

Co se týká velkých a středních zákazníků, tady lze pokles předpokládat ve všech případech, kdy spotřebitel vypíše soutěž a zbaví se starší, méně výhodné smlouvy. "Typický průmyslový zákazník se tak může dostat u samotné komodity na ceny o 10 až 20 procent nižší," odhaduje ředitel prodeje elektřiny a plynu ve firmě Virtuse Energy Jaroslav Codl.

Svého rozhodnutí naopak budou litovat podniky a domácnosti, které se před dvěma roky nechaly přemluvit k podpisu dlouhodobé smlouvy na odběr elektřiny či plynu s tříletou cenovou fixací.

Taková domácnost zaplatí v příštím roce zbytečně navíc tisíce korun, v případě průmyslových podniků to mohou být zbytečně utracené desítky milionů.

Více čtěte zítra v týdeníku Ekonom.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity