Pondělí 10. 12. 2018

Padělaných peněz se loni našlo o třetinu méně. Nejvíce se falšují tisícovky a pětistovky

13.03.2017

Policie v loňském roce zadržela o třetinu méně padělaných bankovek než v předchozím roce. Častěji byly padělány české bankovky, jejich počet klesl o 251, padělků v cizích měnách bylo o 1404 kusů méně. Dlouhodobě se nejčastěji padělají tisícikoruny a pětisetkoruny.

zpráva Padělaných peněz se loni našlo o třetinu méně. Nejvíce se falšují tisícovky a pětistovky

V České republice bylo loni zadrženo 3646 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, meziročně o třetinu méně. Častěji byly padělány české bankovky, jejich počet meziročně klesl o 251 na 2132 kusů. Padělků v cizích měnách bylo 1514, meziročně o 1404 kusů méně. Na pondělní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Nejčastěji jsou dlouhodobě padělány tisícikoruny a pětisetkoruny. Ty loni tvořily téměř tři čtvrtiny všech zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek. Celková hodnota zadržených padělků v českých korunách loni činila 2,2 milionu korun, předloni to bylo 2,5 milionu korun. Nejvíce padělků bylo zadrženo v Praze, Pardubicích a Ústí nad Labem. Padělaná mince byla loni zadržena jen jedna.

Kvalita padělků české měny byla stejně jako v předchozích letech spíše nevalná. "Naprostá většina padělků byla i loni vytvořena méně pokročilými technikami. K jejich odhalení stačí veřejnosti kontrola základních ochranných prvků, a to ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením," uvedl Benda. Většina korunových padělků se podle něj stále tiskne na inkoustových tiskárnách.

V případě zahraničních bankovek bylo loni zadrženo 1187 kusů padělků v eurech, nejčastěji padělaná je padesátieurová bankovka. V dolarech bylo zadrženo 256 kusů padělků. Nejčastěji zadržené padělky byly stodolarové bankovky. Vedle toho bylo v ČR zadrženo 25 padělků mincí v eurech.

U padělků v eurech i dolarech je kvalita vyšší než u českých bankovek a mincí. Většinou jsou hodnoceny jako zdařilé. Navíc proti českým padělkům převažoval klasický tisk z plochy.

V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu přes 2,2 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 508 miliard na zhruba 555 miliard korun. Z bankovek bylo ke konci loňského roku nejvíce tisícikorun, a to 140,7 milionu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity