Pondělí 10. 12. 2018

Peníze na stáří přinese spoření, nebo investice do umění či zlata. V současnosti si většina Čechů na stáří odkládá málo

30.05.2017

Aby si lidé zajistili důstojné stáří, neměli by spoléhat na důchod od státu. Prostřednictvím penzijních fondů si v současné době spoří na důchod okolo 4,5 milionu Čechů. Mají však i jiné možnosti, které často přináší větší výnosy.

zpráva Peníze na stáří přinese spoření, nebo investice do umění či zlata. V současnosti si většina Čechů na stáří odkládá málo

Většina Čechů sice nevěří, že jim důchod od státu zajistí důstojné stáří, přesto si však čtyři z deseti nedělají vlastní rezervy. Nedávný průzkum agentury STEM/MARK také ukázal, že většina lidí, kteří si na stáří šetří, ukládá měsíčně méně než 700 korun. Podle některých názorů by si ale lidé měli dávat stranou deset až patnáct procent čistého příjmu, aby si i ve stáří udrželi svůj životní standard.

"Raději se spokojíme s tím, že nějak bude a stát se o nás postará," komentuje chování Čechů analytik Ondřej Hübner z Institutu strategického investování při Vysoké škole ekonomické.

Podle nejnovější analýzy institutu je důležité, aby si člověk začal odkládat peníze včas. Naspořená částka ho může v 60 letech mile překvapit nebo zachránit před živořením. Podstatné není jen začít včas, rozhoduje i výběr vhodného penzijního produktu či jiného nástroje, který úspory dostatečně zhodnotí. Nejlépe tak, aby dlouhodobé výnosy překonaly inflaci.

Podle údajů Asociace penzijních společností jsou Češi při výběru produktů sloužících k zajištění na stáří poměrně konzervativní. Ke konci prvního čtvrtletí letošního roku v penzijních fondech spořilo na důchod 4,5 milionu lidí, z toho téměř 90 procent v takzvaných transformovaných fondech.

Ty investují většinu prostředků do peněžního trhu a státních dluhopisů, jelikož musí klientům, kteří smlouvy podepsali před rokem 2013, zaručit, že neprodělají. Mají proto nízké výnosy, které v současnosti nepokrývají růst spotřebitelských cen. Zhodnocení tak střadatelům zachraňují státní příspěvky, případně příspěvky od zaměstnavatelů či daňové úlevy.

Výnosnější mohou být účastnické fondy, které nabízejí pestřejší možnosti investičních strategií. Jejich nevýhodou je, že investoři na nich mohou prodělat. "Přesto ale díky daňovým úlevám z dlouhodobého hlediska zůstávají tyto fondy atraktivní jako jednoduchá forma spoření na důchod dostupná úplně všem," vysvětluje analytik HN Leoš Rousek.

Správci účastnických fondů vložené peníze dále investují podle vybraného zaměření. V dynamických a vyvážených fondech je výraznější podíl investic do akcií nebo akciových podílových fondů. Ve fondech konzervativních a dluhopisových převažují investice do státních dluhopisů, zejména České republiky.

Na stáří si tímto způsobem spoří zhruba 600 tisíc lidí, a jejich počet se postupně zvyšuje. Odvážnější fondy loni přinesly vyšší zhodnocení, v průměru 4,2 procenta, zatímco ty konzervativní si připsaly pouze 0,8 procenta.

Existují i jiné způsoby, jak se zajistit na stáří. Nabízí se například životní pojištění, investice do nemovitostí či do umění, nebo přímé nákupy cenných papírů. "Produktů životního pojištění je na trhu nepřeberné množství a je velmi těžké se v nich orientovat. Pro spoření je nezbytné, aby produkt byl s nízkými poplatky," říká Ondřej Hübner z Institutu strategického investování. Dodává, že zejména v prvních letech tvoří poplatky zprostředkovatelům a poradcům obrovské náklady, které ukusují z uložených peněz.

Zvláštní variantu spoření představují podle institutu alternativní investice, například umění. "Výhodou je, že se jedná o hmatatelnou investici do skutečného aktiva," vysvětluje Hübnerova kolegyně Jana Kálalová. Je ale velmi důležité orientovat se na trhu s uměním a vyznat se také v oceňování uměleckých děl.

Umělecká díla se také nedají rychle zpeněžit, mnoho zájemců to může odradit. S koupí uměleckých děl se navíc pojí další náklady, které by potenciální investor neměl opomíjet. Jedná se například o poplatky pro aukční síň či poplatky za převoz a pojištění.

Další oblíbenou formou alternativních investic je zlato. Na rozdíl od umění určuje jeho cenu burza a lze ho v případě potřeby rychle prodat. "Obliba alternativních investic je u nás sice menší než v západních zemích, ale stoupá s růstem ekonomiky," uvádí analytik Jaroslav Brychta z X-Trade Brokers.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity