Sobota 15. 12. 2018

Penta postaví dům na Vítězném náměstí. "Lední medvěd" ale už v Dejvicích nevyroste

09.08.2016

Skupina získala polovinu projektu, který chtěla původně postavit PPF. "Lední medvěd" ale na pražském Vítězném náměstí nevyroste. Nový projekt bude Penta připravovat v tandemu se společností Kaprain Group Karla Pražáka, bývalého Kellnerova manažera. Během roku chtějí představit novou podobu projektu. Zda půjde o kancelářský objekt, či na místě postaví byty, zatím není jasné.

zpráva Penta postaví dům na Vítězném náměstí. "Lední medvěd" ale už v Dejvicích nevyroste

Realitní byznys skupiny Penta se v Praze rozšiřuje o další významný projekt. Získala poloviční podíl ve firmě Vítězné náměstí, která má stavět v proluce mezi dejvickými ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů. Na místě se původně neúspěšně snažila postavit administrativní budovu s názvem Line PPF Petra Kellnera.

Druhou polovinu firmy Vítězné náměstí drží společnost Kaprain Group podnikatele Karla Pražáka. Ten celý projekt letos na jaře koupil právě od Kellnerovy PPF, kde v minulosti sám působil v roli manažera.

"Do portfolia nemovitostí a developerských počinů skupiny Kaprain patří v současné době řada větších projektů, pro které hledáme vhodné partnery z hlediska financování i úspěšné věcné realizace. V tomto konkrétním případě jsme ho našli ve společnosti Penta. Věřím, že společné dílo přinese prospěch všem zúčastněným," říká Pražák.

Zmíněné společnosti tak budou v Dejvicích stavět v tandemu. "Vítězné náměstí v Praze 6 představuje významný urbanistický celek z meziválečného období, máme dostatečné zkušenosti i know-how, abychom navrhli kvalitní stavbu, která konceptu náměstí prospěje," říká spoluzakladatel a partner Penty Marek Dospiva.

Nový projekt chtějí společnosti představit během jednoho roku. Zda půjde opět o administrativní stavbu, či na místě vzniknou například i byty, zatím zástupci firem nekomentují.

Usilovat podle svých slov chtějí v první řadě o urovnání dosavadních sporů s městem, které výstavbu na pozemcích u pražského Kulaťáku neumožňovaly.

Potíže "Ledního medvěda"
Původní administrativní projekt Line tak, jak jej zamýšlela skupina PPF, se v minulosti setkal se silnou kritikou veřejnosti. Obyvatelé i někteří odborníci se postavili proti jeho velikosti. Konkrétně se celý spor točil okolo takzvaného koeficientu zastavěnosti.

Pražské zastupitelstvo odhlasovalo, že budova může mít výrazně větší rozměry, než jaké vyplývaly z územního plánu. Obyvatelé i odborníci si následně stěžovali především na výšku stavby. Kvůli její mohutnosti i plánované barvě fasády budovu překřtili na Ledního medvěda. Na základě protestů nakonec loni v červnu pražský magistrát zrušil územní rozhodnutí týkající se stavby.

Jako důvod vedení Prahy uvedlo fakt, že stavba nebyla v souladu s územním plánem hlavního města ani s požadavky památkové péče. Investorovi tak nezbývalo než projekt zásadním způsobem přepracovat. Kellnerova skupina namísto toho volila rovnou prodej.

Pražák se vrací pro byznys do PPF
Projekt Line na Vítězném náměstí není jediným, kterého se letos PPF rozhodla zbavit. Skupina se vzdala také dalších svých developerských plánů, které dlouhodobě provázely komplikace.

Jmenovitě letos na jaře prodala 40 hektarů v lokalitě pražského Trojmezí, které tvoří hranici městských částí Prahy 10, 11 a 15. Na místě chtěla původně vybudovat tisíce nových bytů. Stejně jako v případě Ledního medvěda byl kupcem Karel Pražák.

Kellner letos také prodal pozemky na pražském Chodově, kde měl v plánu vybudovat dva nejvyšší mrakodrapy v Česku. Kvůli neprůchodnosti přes úřady však po několika letech od svého záměru upustil. Kupce v tomto případě společnost nechtěla zveřejnit.

Kromě toho se ale zbavuje i zavedené administrativní budovy City Tower v Praze na Pankráci. Prodej nejvyšší pražské budovy do rukou investiční společnosti České spořitelny Reico už posuzuje antimonopolní úřad.

Karel Pražák tvrdí, že s Kellnerovou PPF již nemá takřka nic společného a jedná na vlastní pěst. V rámci vypořádání však od společnosti odkoupil některá aktiva, na kterých v minulosti pracoval. Před třemi lety takto koupil firmu AB Credit, která se specializuje na obchody s pohledávkami a kterou jako někdejší manažer vedl. Od PPF získal také některé pozemky v okolí O2 areny v Libni.

Penta dva a půl roku po otevření svého prvního realitního projektu v Česku, kterým byla administrativní budova Florentinum (ta je nyní na prodej), začíná výrazně rozšiřovat developerské aktivity. V Jinonicích staví novou čtvrť Waltrovka, do které plánuje investovat více než pět miliard korun. Už příští rok chce zahájit přestavbu okolí Masarykova nádraží, u které počítá s investicí okolo 6,5 miliardy korun. Ve hře je i koupě Nuselského pivovaru, kde by mohly vzniknout stovky bytů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity