Pondělí 21. 01. 2019

Pimco: USA jsou a budou napřed, dolar půjde roky nahoru

21.06.2015

Před rokem začala společnost PIMCO hovořit o tom, že se svět nachází v novém neutrálu, protože oživení po finanční krizi bylo už roky slabé.

zpráva Pimco: USA jsou a budou napřed, dolar půjde roky nahoru


Minulý měsíc se setkali investiční profesionálové této společnosti, aby probrali dlouhodobější ekonomický výhled. Shodli se na tom, že teze nového neutrálu je stále relevantní. Scott Mather, který ve společnosti zastává pozici hlavního investičního ředitele pro Spojené státy, k tomu uvádí: „Klíčovým rysem nového neutrálu je to, že vyspělé ekonomiky by měly růst rozdílnými tempy, která budou obecně nižší, než tomu bylo před finanční krizí. V případě Spojených států by pak měla zmizet většina překážek vyššího růstu, které byly přítomny v prvních pokrizových letech. Výhled pro Spojené státy se tak do určité míry liší od zbytku vyspělých ekonomik.“ 

Mather tedy tvrdí, že Spojené státy mohou dosáhnout růstu, který bude převyšovat trend. Zároveň však dodává, že trendový růst se v posledních letech snížil kvůli nižším investicím, demografickému vývoji a regulaci. Nachází se tak nyní pod 2 % a tudíž je stále nepravděpodobné, že by se dosahovaný růst v případě americké ekonomiky pohyboval dlouhodoběji na hodnotách běžných před finanční krizí. Fed se pak začne pohybovat směrem k normalizaci monetární politiky, což podle současného výhledu společnosti PIMCO znamená zvyšování sazeb až k 2 – 2,5 %.

„Náskok USA pramení ze tří základních oblastí. Tato země byla nejagresivnější v reakci na finanční krizi na straně monetární politiky, prudce snižovala sazby a přikročila ke kvantitativnímu uvolňování. Za druhé, rozvahy soukromého sektory byly posíleny rychleji, i když se tak stalo přes defaulty. Za třetí, regulace donutila banky v USA k rychlejší rekapitalizaci, než tomu bylo v jiných zemích. Řada z nich nereagovala tak rychle a tudíž není překvapivé, že Spojené státy mají nyní náskok,“ tvrdí Mather. Řada investorů se podle něho stále zabývá dezinflací, která byla dominantním tématem předchozích šesti, sedmi let. PIMCO se ale domnívá, že tento faktor bude ztrácet na významu, protože monetární politika zůstává i nadále velmi stimulační a její dopad je někdy znát až s delším zpožděním. 

PIMCO očekává, že Fed začne zvedat sazby na konci letošního léta, nejpravděpodobněji v září. Tímto krokem začne několikaletý proces normalizace monetární politiky. Ve srovnání s minulými cykly půjde o pomalejší proces. Pokud by se Fedu podařilo stabilizovat inflaci na 2 %, neutrální sazby by se pak mohly pohybovat kolem zmíněných 2 – 2,5 %. V tomto neutrálním bodě by monetární politika neměla být ani stimulační, ani kontrakční. Podle předpovědí Fedu se ale zdá, že chce zvedat sazby až k 3,5 %. To by znamenalo, že má před sebou dlouhou cestu a tudíž bude chtít začít se zvedáním sazeb už brzy. 

„S každým dnem se politika mění, stává se více stimulační. Čím déle tedy bude Fed čekat, tím více roste pravděpodobnost, že nakonec bude muset zvednout sazby velmi rychle a pošle ekonomiku do recese. Jeho cílem by mělo být prodloužení fáze expanze, a dosáhne ho tím, že se sazby začnou pozvolna pohybovat směrem k sazbě neutrální. Čím dříve to Fed učiní, tím je větší pravděpodobnost, že dosáhneme nejdelší expanze po druhé světové válce,“ tvrdí Mather.

Investor se také domnívá, že dolar bude i nadále posilovat k euru a dalším významným měnám. Tento trend bude trvat minimálně několik let a roční tempo posilování může klesnout z 10 – 15 % na 5 %. „Trendy v pohybu dolaru obvykle trvají několik let a řada lidí zapomíná na to, že po více než deset let oslaboval předtím, než začal posilovat. Spojené státy navíc postupně utáhnou svou politiku, jiné země naopak sazby snižují a tudíž je rozumné očekávat, že dolar bude i nadále posilovat,“ říká Mather. Dodává zároveň, že se dá čekat volatilita, která bude pravděpodobně vyšší než v nedávné minulosti. Důvodem je právě prohlubující se rozdíl mezi monetárními politikami v hlavních světových ekonomikách.

Zdroj: PIMCO, Patria

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity