Úterý 11. 12. 2018

Plán pro GE Money: Burza v Praze. Jedna z největších bank se chystá na svůj prodej

12.08.2015

Jedna z největších bank na českém trhu zrychluje přípravy na svůj prodej. Jednou z variant je vstup GE Money na pražskou burzu. Banka s milionem zákazníků vyplatí dividendu 20 miliard korun.

zpráva Plán pro GE Money: Burza v Praze. Jedna z největších bank se chystá na svůj prodej

GE Money, jedna z největších bank na českém trhu, zrychluje přípravy na svůj prodej. Jak HN zjistily, kromě hledání přímého kupce banka intenzivně pracuje také na odprodeji přes burzu. Jasným kandidátem, kam by akcie mohly být uvedeny, je přitom Praha.

Informaci o přípravách ke vstupu na burzu potvrdila mluvčí GE Money Lucie Policarová: "Jsme připraveni na obě teoreticky možné cesty prodeje − ať již prodej přímému kupci, nebo prostřednictvím IPO (tedy veřejným úpisem akcií, pozn. red.)."

Záměr prodat většinu své finanční divize americká korporace zveřejnila letos 10. dubna.

Necelé dva týdny nato HN zjistily, že na prodej je i česká GE Money, zdaleka největší banka mezi evropskými finančními aktivy americké GE. Prodej chce GE dokončit do 24 měsíců.

Vstup na burzu je dosud spíše záložní variantou, hledání kupce se však protahuje, proto je stále pravděpodobnější. Česká GE je příliš velká na to, aby na ni měli síly menší hráči, velkým by zas převzetí znemožnil antimonopolní úřad.

Podle spekulací z trhu Američané pro svou českou banku shání nového majitele z řad strategických investorů.

Evropské banky ale kvůli ztrátám z krize a následné tvrdší regulaci nyní nemají na nákup dost kapitálu. Dalšími kandidáty jsou fondy soukromého kapitálu.

Prioritou je přitom rychlost, aby protahovaný prodej nevyvolal nejistotu klientů.

Zdroj HN z české GE Money řekl, že v případném prodeji přes burzu získala prioritu Praha. Nová emise na pražské burze by podle dosavadních interních analýz GE mohla mít větší úspěch než v Londýně, kde potenciál své dcery též sondovala.

Důvodem je přebytek kapitálu v Česku a s ním související hlad tuzemských investorů po nových příležitostech.

Zásadní je také to, že stabilní GE Money Bank s rozsáhlou pobočkovou sítí je pro české hráče atraktivnější než pro mezinárodní. Těm může vadit poměrně pomalý růst banky. Plán umístit emisi na pražskou burzu mluvčí GE Money nechtěla potvrdit, stejně jako velikost podílu, o který by se investoři mohli ucházet.

Na příchod roky očekávaného impulzu však zatím vedení pražské burzy musí počkat. V minulosti už bylo několik úpisů akcií na poslední chvíli zrušeno. Například ČSOB či operátora Oskar. Nedávno dokonce Slovak Telekom couvl až ve chvíli, kdy si již investoři objednávali akcie. Majitelé nakonec dali přednost přímému prodeji firmy či si akcie ponechali.

To, že přípravy na změnu vlastníka GE Money jsou v pokročilé fázi, dokládá další nová skutečnost. Americký majitel si ve druhém čtvrtletí vyhradil peníze na dividendu téměř 20 miliard korun. Plyne to z informací na webových stránkách GE Money, kde banka vykazuje dramatický pokles kapitálové přiměřenosti.

Tento ukazatel vypovídající o velikosti kapitálového polštáře klesl z 27 procent na konci března na červnových 15,7 procenta.

To je stále více, než kolik vyžaduje ČNB. Je to však vývoj, který nemá v novodobé historii českých bank obdoby. Způsobilo jej snížení nerozděleného zisku. GE Money majiteli podíl na zisku neposlala už více než šest let a nerozdělený zisk vystoupal do výše 36 miliard korun, což neodpovídá velikosti banky a jejímu jen pomalému růstu.

To vytvořilo prostor pro jednorázovou dividendu ve výši, jakou Česko nepamatuje.

Z balíku miliard se navíc stala brzda bránící rychlému prodeji. Kupní cenu banky by totiž nadměrné rezervy zbytečně nafoukly a nový vlastník by si je mohl vyplatit až se zpožděním. I tak ústav, v němž má účty přes milion Čechů, vyjde na desítky miliard korun a půjde o největší prodej banky od privatizace velké bankovní trojky na přelomu tisíciletí.

Hromadění miliard na zámořských účtech je problém mnoha amerických firem. Pokud by si totiž zisk převedly domů, zaplatily by z něj daň 35 %. Velké korporace proto léta intenzivně lobbují za daňové prázdniny, ovšem ty Bílý dům dosud odmítá. I nejbohatší firma světa Apple si na dividendy půjčuje a desítky miliard dolarů na zahraničních účtech dále drží. GE už však čas na čekání na daňovou amnestii nemá.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity