Pondělí 10. 12. 2018

Plaťme eury, říká prezidentský kandidát Drahoš. Proces přijetí by podle něj měl začít už za příští vlády

02.10.2017

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš chce, pokud se stane prvním mužem země, zahájit debatu o přijetí eura. Proces přijetí by měl podle něj začít už v příštím volebním období. K posunu stanoviska Drahoše, který byl dříve k euru vlažný, vedlo oslabení pozice zemí mimo eurozónu po brexitu.

zpráva Plaťme eury, říká prezidentský kandidát Drahoš. Proces přijetí by podle něj měl začít už za příští vlády

Pokud si lidé v lednu příštího roku zvolí za českého prezidenta bývalého šéfa Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, stane se přijetí eura jednou z priorit hlavy státu. "Jestli chceme hrát první ligu v rámci rozhodovacího procesu Evropy, měli bychom zahájit proces přijetí eura ve volebním období příští vlády," říká Drahoš. Hodlá být tím, kdo vážnou debatu o přijetí evropské měny zahájí a bude moderovat. Přijetí eura podporují všichni hlavní prezidentští kandidáti − s výhradami se mezi ně řadí i Miloš Zeman. A například podle Michala Horáčka by měla příští vláda stanovit datum přijetí společné měny.

Prezident sám nemá pravomoc o euru rozhodnout, zájemci o Hrad však chtějí přesvědčit příští vládu argumenty. "Jako prezident bych uspořádal konferenci na té nejvyšší úrovni. A kromě našich odborníků na ekonomiku a politiku bych pozval ty, kteří nám toho o euru mohou říct nejvíce − tedy Slováky, kteří přijetím již prošli," tvrdí Horáček.

Dalším nástrojem je jmenování členů bankovní rady České národní banky. Příští prezident bude mít možnost vybrat guvernéra ČNB a čtyři členy rady. Ta má i s guvernérem sedm členů. Rada sice nemá rozhodovací pravomoc, ale dlouhodobým postojem může ovlivnit mínění politiků. Proti současnosti by to byla změna. Nynější guvernér Jiří Rusnok sice říká, že česká ekonomika je připravená, ale celkově se k přijetí společné měny staví zdrženlivě.

Drahošovi v současné české politice chybějí hlasy, které by dokázaly lidem vysvětlit, proč může být euro prospěšné. "Píše a mluví se jen o negativech." Drahošův dříve vlažný postoj k euru změnila zejména situace, jež nastala po brexitu a která do budoucna může oslabit pozici zemí mimo eurozónu. Myslí si také, že by Česko mělo dodržet slib, jejž Evropské unii ohledně přijetí eura dalo.

Názor prezidentského kandidáta, který patří mezi favority voleb, schvaluje řada ekonomů i podnikatelů. "Co říká Drahoš, je pravda. Potvrdil to i úterní projev francouzského prezidenta Macrona, když řekl, že Evropa by měla být hluboce soudržná, a kdo nechce, zůstane na periferii," míní například ekonom České spořitelny Petr Zahradník. Od eura se podle něj odvíjí řada budoucích scénářů integrace unie. "Euro bude dělicí čára mezi tvrdým jádrem a zbytkem. Eurozóna navíc stále častěji probírá například i sociální témata nebo strukturální reformy. Čím dál více se bude stávat místem, kde se bude rozhodovat o klíčových věcech celé unie." Česko je navíc podle Zahradníka vnímáno v Bruselu jako země, která je s přijetím eura na řadě. "Máme dobré ekonomické výsledky, mohli bychom toho využít a vyjednat si dobré podmínky."

Přijetí eura podporuje také většina podnikatelů. Podle loňského průzkumu je pro zavedení společné evropské měny v Česku 60 procent firem. Svaz průmyslu a dopravy zařadil přijetí eura mezi svých 14 priorit. Názor veřejnosti je ale opačný. Podle zjištění agentury CVVM odmítá společnou měnu 72 procent Čechů.

Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka není nutné s přijetím eura spěchat. "Euro není dělicí linií mezi úspěchem a neúspěchem. Mezi úspěšné země poslední doby patří Německo i Švédsko, jedna země v eurozóně, druhá s vlastní měnou," říká Marek.

Ještě v roce 2015 Zeman prosazoval, aby Česko začalo platit eury již letos. Nyní však hlásá, že bez vyloučení Řecka z eurozóny by přijetí eura odporovalo českým národním zájmům. S rostoucím odporem české veřejnosti k EU se mění i postoje stran kandidujících v říjnových volbách. Hnutí ANO Andreje Babiše odkládá přijetí společné měny na neurčito. Stejně uvažuje také premiér Sobotka a jeho ČSSD, přestože to není tak dávno, co voličům slibovali termín 2020. TOP 09 jako jedna z mála parlamentních stran chce dovést Česko do eurozóny co nejdříve.

Při rozhodování o euru budou důležité podmínky vstupu Česka do eurozóny. Naprosto klíčový je kurz, v jakém by se koruny na eura přepočítávaly. Ten bude neměnný a vyhlásí jej šest měsíců před přechodem Rada EU po konzultacích s Českem a Evropskou centrální bankou.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity