Středa 12. 12. 2018

Plynaři se předhánějí ve zlevňování. Největší dodavatel RWE sníží cenu nejméně o desetinu

04.03.2016

Domácnosti by za plyn měly platit o čtvrtinu méně než před třemi roky. Ceny plynu tlačí dolů levná ropa. Tu nezdražilo ani omezení těžby. Dá se očekávat, že krok RWE budou následovat i další konkurenti

zpráva Plynaři se předhánějí ve zlevňování. Největší dodavatel RWE sníží cenu nejméně o desetinu

Nízké ceny zemního plynu na trzích opět potěší české domácnosti. Skupina RWE, která je na trhu s plynem dominantní, se rozhodla od května ještě více zlevnit plyn. Přitom už v lednu ceny snížila o šest až třináct procent. Je pravděpodobné, že se postupně přidají i další dodavatelé plynu.

"Nyní jsme poklesy cen plynu na světových trzích vyhodnotili jako již stabilní, a tak můžeme garantovat, že v ceníku od začátku května zlevníme minimálně o dalších deset procent," říká mluvčí RWE Martin Chalupský.

Ceníky se ale budou připravovat až v dalších týdnech, proto ještě není jasné, jak přesně velká sleva nakonec bude. Domácnosti, které plynem topí, uspoří proti loňskému roku řádově tisícikoruny. Zemní plyn by tak od května měl být minimálně o čtvrtinu levnější, než byl před třemi lety.

Když v RWE snižovali ceny v lednu, reakce konkurence na sebe nenechala dlouho čekat. Záhy se přidaly Moravské naftové doly, které ceníky přepočítaly o sedm procent dolů. Stejně zlevnila i Pražská plynárenská.

Zákazníci se ale zlevnění dočkali až se zpožděním. Zatímco u benzinových stanic se levnější ropa projevila v řádech dnů až týdnů, u plynařů jsou to měsíce až kvartály. Kontrakty v oboru jsou dlouhodobé a ke zlevňování plynaře nutí spíše konkurenční boj.

Uspoří i klienti dalších prodejců. Ti často garantují plyn levnější oproti tradičním dodavatelům, a proto ceníky měnit musí. Firma Bohemia Energy navíc nabízí i tarify navázané přímo na cenu zemního plynu na trhu, a slevy tak přichází automaticky.

"Domácnostem tento produkt nabízíme jako první a jediní na českém trhu," řekla mluvčí firmy Alžběta Šťastná.

Hlavním hybatelem cen v Česku ale zůstává RWE. Firma zemní plyn dodává 1,7 milionu zákazníků. Na rozdíl od řady svých konkurentů provozuje plynové zásobníky a 64 tisíc kilometrů distribučních sítí.

Ceny plynu jsou na trzích na rekordních minimech. Důvodem je levná ropa, která tlačí dolů i hodnotu dalších energií. Paradoxně tak Češi levněji topí plynem, protože je na trhu přebytek ropy. Na cenu má ale i vliv větší nezávislost Česka na ruském plynu díky rozšířeným možnostem surovinu dovážet z více zdrojů.

Na ceny ropy neměla vliv ani nedávná dohoda těžařů, že nabídku omezí. Místo snížení těžby ale nakonec přišlo jen konstatování, že se nebude zvyšovat. Ropy na trhu tak ubývá jen mírně s tím, jak stále více firem končí s nerentabilní těžbou z břidlic. To ale cenu na trzích zvyšuje jen mírně.

"Cena ropy na 30 dolarech je pro drtivou většinu producentů v dlouhodobém horizontu likvidační," říká analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Očekává proto, že cena ropy a s tím návazně i cena plynu zamíří zase vzhůru.

Zdroj: Hospodářské noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity