Pondělí 21. 01. 2019

Po Číňanech budou v Česku utrácet miliardy investoři z Koreje. Ve hře je i dostavba Temelína

29.10.2015

Do Prahy se začátkem prosince chystá korejská prezidentka Pak Kunhje. Podle informací HN z diplomacie s sebou na velké podnikatelské fórum přiveze šéfy zhruba stovky korejských firem. A je možné, že právě tam Korejci ohlásí první nákupy.

zpráva Po Číňanech budou v Česku utrácet miliardy investoři z Koreje. Ve hře je i dostavba Temelína

Obrovský zájem o české firmy mají v posledních měsících asijští investoři. Po Číňanech, kteří nakoupili velké společnosti od aerolinek po pivovary, se tu chystají utrácet další miliardy korun také Korejci. Ti už v Česku mají několik velkých firem včetně automobilky Hyundai.

Do Prahy se začátkem prosince chystá korejská prezidentka Pak Kun-hje. Podle informací HN z diplomacie s sebou na velké podnikatelské fórum přiveze šéfy zhruba stovky korejských firem. A je možné, že právě tam Korejci ohlásí první nákupy. Chtějí hlavně firmy z autoprůmyslu a jaderné energetiky.

Zájem Korejců o nákupy v Česku potvrzují přední tuzemské poradenské firmy. Korejští podnikatelé je oslovili s tím, ať jim najdou vhodné firmy k případné koupi. "Jsou hodně aktivní a výborně organizovaní. Dali nám dvě strany A4 svých představ," říká Igor Mesenský, poradce při nákupech a prodejích firem ze společnosti TPA Horwath.

Korejští investoři se poohlížejí především po firmách, které vyrábějí pro automobilový průmysl. "Hledají hlavně strojírenské podniky, například tlakové slévárny nebo lisovny. Dává to logiku, výzkum mají doma v Koreji," připojuje Petr Kříž, který šéfuje oddělení fúzí a akvizic ve společnosti EY.

Zájem o dodavatele do autoprůmyslu je pochopitelný. Česko je stále sílící zemí ve výrobě aut a dílů, korejské Hyundai má v Nošovicích na Ostravsku velkou továrnu, další auta vyrábí u slovenské Žiliny pod značkou Kia. V Mošnově zase připravuje stavbu továrny na světlomety za čtyři miliardy korun. Za další velkou investicí u Žatce stojí výrobce pneumatik Nexen, který na novou továrnu dá 23 miliard korun.

Vedle aut Korejce enormně zajímá jaderná energetika. V Jižní Koreji se plánuje na pětiletky a pro tu příští je hlavním oborem právě energetika: vláda chce stavět jaderné elektrárny. Diplomaté i lidé z byznysu se shodují, že Korejci půjdou nekompromisně po tom, aby získali případnou zakázku na dostavbu Temelína za stovky miliard korun. To má podpořit právě i zmíněná návštěva korejské prezidentky v Praze.

Mezi korejskou a čínskou investiční strategií v Česku jsou rozdíly. "Zatímco Číňané jdou po velkých firmách nebo značkách, Korejci se nyní zaměřují na menší podniky," popisuje poradce Mesenský. Korejci podle něj hledají firmy pod 100 milionů eur, tedy do tří miliard korun. Velká část společností, po kterých se Korejci dívají, se cenou pohybuje do půl miliardy korun, shodují se Mesenský s Křížem.

Liší se i způsob hledání firem. Zatímco pro Číňany je klíčovou figurou exministr obrany Jaroslav Tvrdík, Korejcům s vytipováním zajímavých podniků pomáhá vedle českých poradenských společností korejská obdoba CzechInvestu − státní agentura Kotra, která má v Praze kancelář. "Jedná se o bývalé privátní bankéře, kteří působili zejména v Londýně a v nákupu a prodeji firem se hodně vyznají," uvádí poradce Mesenský. Pomáhá i velvyslanec v Česku Moon Hayong. Podle poradenských firem se účastní i prohlídek korejských zájemců v českých firmách.

Do Číny i Koreje ale na lov investorů vyrážejí i sami šéfové českých firem. Před dvěma týdny přijeli do Koreje zástupci 150 českých společností. "Díky tomu se podařilo navázat kontakty s novými potenciálními investory," uvádí mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

Na rozdíl od čínských investorů je ale Česko pro korejské firmy zajímavé také levnější pracovní silou. Pro obě země je však výhodné zejména strategickou polohou: je vstupní branou do Evropy. Číňané chtějí mít z Prahy finanční centrum pro střední a východní Evropu.

Zájmu Korejců o Česko pomáhá vedle popularity české kultury, piva a jídla i přímý let mezi Soulem a Prahou. Těch je osm týdně, aerolinky Korean Air jsou většinovým majitelem ČSA. Přes českou metropoli létají korejské obchodní a diplomatické delegace i do dalších evropských zemí. Do Česka také jezdí stále více korejských turistů, letos jich bude přes 200 tisíc.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity